YOK MU OLUYORUZ? | İKLİM

Seneler geçtikçe belki de en çok fark ettiğimiz, kışların eskisi gibi kar yağışlı geçmemesi ve yazların da eskisinden daha kurak olması; yağışların Güney Avrupa’da azalması, kuzey/kuzey-batıda ise artması. Peki bunların nedenleri neler? Evet, iklim değişiklikleri. Fakat iklimi bu kadar bozacak neler yapıyoruz ve bir şeyleri düzeltmek adına bireysel olarak nasıl katkıda bulunabiliriz?

Nedir Bu İklim Değişikliği?

Gezegenimizin atmosferi tıpkı bir sera gibi çalışır. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının neredeyse yarıya yakını yeryüzünden yansır. Atmosferimiz, sera gazı olarak da nitelendirilen karbondioksit, metan, su buharı, ozon, azot oksit vb. gazlar yardımıyla yeryüzünden yansıyan güneş ışınlarının bir kısmını yeniden yeryüzüne gönderir. Bir battaniye işlevi gören sera gazları sayesinde yeryüzündeki ortalama sıcaklık, insanlar, hayvanlar ve bitkilerin yaşamını sürdürmesine imkân verecek bir sıcaklık düzeyini, 15°C’yi yakalar. Sera gazları olmasaydı yeryüzünün ortalama sıcaklığı -18°C civarında olurdu. Sera gazlarının bu doğal etkisi “sera gazı etkisi” olarak adlandırılır.

Araştırmalara göre son 150 yılda Dünya’nın ortalama sıcaklığı neredeyse 0,8 ºC, Avrupa’nın da yaklaşık 1 ºC artmıştır. 1995 ile 2006 yılları arası küresel yüzey sıcaklığının (1850’den beri) araçsal kaydına geçen en sıcak 12 yılı arasında bulunmaktadır. Emisyonları sınırlandıracak küresel eylemde bulunulmazsa IPCC* 2100 yılına kadar küresel sıcaklıkların 1,8 ºC ila 4,0 ºC ‘ye kadar ulaşmasını beklemektedir. Bu durum, sanayi öncesi zamanlardan beri kaydedilen sıcaklık artışının 2 °C’yi aşacağı anlamına gelmektedir. Sayı olarak ne kadar az gözükse de etki olarak felaketlere bile yol açabilir.  

*IPCC: Birleşmiş Milletlerin iki ayrı örgütü tarafından 1988’ de kurulan bilimsel çalışmalar yapan bir gruptur. Kuruluş amacı hükümetlere iklim değişikliği ile ilgili güvenilir, en son bilgileri sağlamaktır.

İklim Değişikliğinin Etkileri

İklim değişikliğinin etkisi sıcaklıklardaki artıştan ibaret değil. Kuraklık, sel, şiddetli kasırga gibi aşırı hava olaylarının sıklığı ve etkisindeki artış, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, okyanusların asit oranlarında artış, buzullardaki erime gibi etkenler sonucunda bitkiler, hayvanlar ve ekosistemlerin yanı sıra insan toplulukları da ciddi risk altındadır. İstanbul’da şiddetli yağışların sebep olduğu sel buna örnek olarak gösterilebilir.

Bilim dünyası, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için ortalama sıcaklıklardaki artışın azami 2°C ile sınırlanması gerektiğini belirtiyor. Bu hedefin tutturulması için atmosferdeki CO2 oranının 450 ppm seviyesini aşmaması gerekiyor.

Peki Az da Olsa Bireysel Olarak Neler Yapabiliriz?
Elinizi taşın altına koyun!

Yerel Ürünleri Satın Alın
Yerel ürünleri satın alarak gereksiz nakil işlemlerinden tasarruf sağlamış olursunuz.

Daha Az Hayvansal Gıda Tüketin
Yeni soya tarlaları ve sığır otlakları oluşturmak için her gün yağmur ormanları kesiliyor. Soya, özellikle hayvan yemi olarak kullanılıyor. Ormanların kesilmesi daha fazla karbondioksit salınımına sebep olurken öte yandan sığırlar önemli ölçüde metan gazı salınımına sebep oluyor. Bu da bir kısır döngü oluşturuyor.

Geri Dönüşümlü Kağıt Satın Alın
Geri dönüştürülmüş kağıt üretimi için daha az enerji ve su harcanır.

Plastik Kullanmayın
Mümkün olduğunca plastik kullanmamaya özen gösterin. Örneğin plastik poşet satın almayın. Onun yerine bez çanta satın almanız daha doğa dostu bir seçim olur.

Bisiklet ve Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın
Toplu taşıma araçlarının kullanımı aynı zamanda iklimin korunmasına da katkıda bulunur. Kısa mesafeler için otomobil kullanmayı bırakın. Onun yerine bisiklet veya toplu taşımayı tercih edin. Elimden daha fazla iş gelir diyorsanız yürümeyi de tercih edebilirsiniz 🙂

Uçak ile Seyahatlerden Kaçının
Uçaklar her zamanki gibi çok fazla kirletici madde yayıyor. Dünyadaki olağanüstü durumdan dolayı bir süreliğine ucak seyehatlerinde ciddi bir azalma oldu. En çok fark edilen ise havanın ne kadar temizlendiğiydi. Temiz hava solumak sizin hakkınız. Bu yüzden uzun mesafelere bile tren veya otobüs ile yolculuk yaparsanız havanın temizlenmesine çok büyük katkı sağlamış olursunuz.

Unutmayın! Belki bu iyilik sizde başlar. Siz bir şeyleri düzeltmeye çabaladıkça insanlar da sizden görüp bu iyiliği devam ettirir. İyilik ve mutluluk bulaşıcıdır.

İyi ve mutlu kalın…

Kübra

unsplash.com

Kaynak: Avrupa Cevre Ajans, Greenpeace, WWF

Share

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir