YAĞLI BOYA

Sanata bizim kadar değer veren arkadaşlarımızın ilgisini çekeceğinden emin olduğumuz bir yazı ile karşınızdayız bu hafta. Sizlerle yağlı boyanın özelliklerini biraz kendi bildiklerimin, biraz da yaptığım araştırmaların eşliğinde inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım!

Yağlı boyanın 15. yüzyılda Van Eyck Kardeşler tarafından keşfedildiği iddia edilse de bazı ressamların boyalar ile yağları karıştırarak denemeler yaptığı bilinmektedir. Van Eyck Kardeşlerin tek farkı fındık, keten tohumu ve terebentin yağını pigmentlerle karıştırmış olmalarıdır. Yağ ile karışan boyalar suya dayanıklı ve oldukça geç kuruyan bir yapıya bürünür. Aslında burada “kuruma” kelimesi yerine “katılaşma” desek daha doğru olur. Çünkü yağlı boyalar neredeyse hiçbir zaman kurumaz, sadece sertleşirler. Geç katılaşma özelliği ile ressama kolay bir çalışma ortamı verir. Kolay dediğime bakmayın, şahsen resme ilk başlayacak arkadaşlarıma yağlı boyadan başlamalarını tavsiye etmiyorum. Sanatçıya rahat çalışma imkânı verse de bilinmesi gereken birçok tekniği var. Eğer teknikler doğru uygulanmaz ise maalesef istenilen sonuca ulaşılamaz.

Yağlı boyada en önemli faktör boyanın inceliği ve kalınlığıdır. Eğer çalışmamızı katmanlar halinde sürdürüyorsak “Fat Over Lean” kuralını uygulamamızda fayda var. Bu kurala göre uyguladığımız her yeni tabakanın alttaki katmandan daha fazla yağ içermesi gerekir. Bu sayede her katmanda boya kalınlaşır ve sertleşme oranı düşer. Fakat yüzeye yakın olan daha çabuk katılaşacağı için katmanların arasındaki katılaşma farkı eşitlenir. Eğer bu kurala bağlı kalmadan katmanlarımızı uygularsak üstte kalan boyalarımız sertleşirken altta kalan boyalarımız sertleşemez. Bu da tablolarımızda çatlamalara sebep olur. Dünyaca ünlü tablolarda bile bundan kaynaklı çatlakları görebilirsiniz.

Her katmanda beklemek gerektiği için bu tekniği uygulayan sanatçının oldukça sabırlı olması gerekir. Bu bekleme geleneğinden sıkılan sanatçılar zaman içerisinde “Alla Prima” tekniğini geliştirirler. Bu teknik ile ıslak boyaların üzerine aynı oranda ıslak boya uygulayabilirsiniz. Fakat alla prima tekniğini kullanacak sanatçı arkadaşlarımızın kendinden emin olması gerekir. Çünkü artık üzerine başka katman geçme imkânı yoktur. Eğer geçerlerse bahsettiğimiz gibi çatlaklar oluşacak, görüntünün kalitesinde azalma yaşanacaktır.

Son olarak önerim hangi tekniği kullanırsanız kullanın çalışmaya başlamadan önce terebentinle inceltilmiş yağlı boya ya da akrilik boya ile astar geçmeniz olacak. Çünkü bu sayede resmin tuvale sabitlenmesini sağlayabiliriz. Bir de çalışmamızın sonunda tablomuzu verniklersek bu iş tamamdır!😊

Yazar: Vaveyla

Kaynak: Superprof, Anka Sanat, Vikipedi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir