YABANCI EL SENDROMU

Uykunuzun en güzel anında bir elin boğazınıza sarılarak sizi boğmaya çalıştığını, üstelik bir de bu elin kendinize ait olduğunu düşünün. Siz de böyle bir durumu düşündüğünüzde benim gibi garipsediniz değil mi? Bu haftaki yazımızda bu duruma sebep olan garip bir hastalıktan, yabancı el sendromundan, bahsedeceğiz. Çayınızı, kahvenizi aldıysanız yazımıza geçelim!

Nörolojik bir hastalık olan yabancı el sendromunda, kişinin ellerinden birisi bireyin bilincinden bağımsız bir şekilde hareket eder. Üstelik bu hareketler kasılma, fırlama gibi anlamsız hareketler değildir. Ellerden biri, kendine ait başka bir hayatı varmış gibi özerk iradesi ile hareket eder. Bu ilginç sendrom sonucunda kişi istemediği pek çok hareketi yapabilir. Mesela, gömleğin düğmelerini bir eliyle düğmeleyip diğer eliyle açmaya çalışabilir. Bir eliniz su içmek için bardağı ağzınıza götürürken diğer eliniz buna izin vermeyerek engel olabilir.

Peki bu sendroma sebep olan şey nedir? Sendromun en temel sebebi, elleri kontrol eden Birincil Motor Korteks (Primary Motor Cortex) denen beyin bölgesinin, Premotor Korteks’ten izole olmasıdır. Bu durumda beynin iki yarımküresinin aktif iletişimi kesilir ve bunun sonucunda beynin iki yarımküresinden biri kişinin kendi kontrolünde, diğeri ise bilinçsiz olarak çalışır.

Son olarak bu sendromun tedavi yönteminden (?) bahsedip yazımı bitirmek istiyorum. Yabancı el sendromunun belirli bir tedavisi henüz yoktur. Genellikle bakıcı ya da doktor kontrolünde, elin kontrolüne sahip beyin yarımküresinin sakin ve tatminkar tutulmasıyla etkileri azaltılabilir.

Aşağıya konuyla alakalı bir video bırakıyorum. Videoya tıklayarak sendroma sahip olan kişilerin ilginç görüntülerini izleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşüne dek kendinize iyi bakın. Kalın sağlıcakla…

tkz

Kaynakça: Evrim Ağacı, Hipokampüs Akademi, Wikipedia, Sağlıkveyaşam

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir