VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİĞİ | POMODORO

Pomodoro ismi nereden gelmiştir?

1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı bir öğrenci zamanını verimli geçirmediğinin farkına varır ve bir çözüm aramak için düşünür. O vakitte mutfakta olduğu için mutfak zamanlayıcısı ile yapacağı işleri bölüm bölüm zamanlamayı aklına getirir. Bu temel mantık üzerine oturtulan tekniğini geliştirir. Her 25 dakikada 5 dakika dinlenme şeklinde periyotlar oluşturur ve her 30 dakikalık periyota bir pomodoro der. Bu yöntemden verim alınca da herkesle bu yönetimi paylaşır ve günümüze kadar gelir. Ayrıca mutfakta kullandığı kronometre domatese benzediği için İtalyanca domates anlamına gelen pomodori ismini kullanır.

Pomodoro tekniğinin faydası nedir?

Verimli bir şekilde çalışmayı öğrendiğiniz için oyalanma (procrastination) yapma ihtimalinizi azaltır, işe başlamadaki motivasyonunuzu artırır.
Yaptığınız işlerin ne kadar süreceğini tahmin etme yeteneğinizi geliştirir, bu sayede zaman yönetiminiz iyileşir.
Farkındalığınızı arttırır.

Pomodoro tekniği ile nasıl çalışırım?

25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika ara vermek 1 pomodoro sayılmaktadır. Yani çalışacağınız dersin üzerinde 25 dakika boyunca konsantre olmalısınız ve bu süre zarfından yerinizden kalkmamalı veya dikkatinizi dağıtacak şeylerle uğraşmamalısınız. 25 dakika bittikten sonra tebrikler 5 dakikalık bir ara verebilirsiniz 🙂 Eğer 25 dakikalık çalışma sürecinde dikkatini dağıtacak bir şey yaptıysan kağıdına işaret atarak tekrardan süreyi başlat. Unutma 1 pomodoro asla bölünemez. 4 Pomodoronun ardından uzun bir mola (uygun olan 15-30 dk arası) verebilirsiniz.

UYARI!

4. pomodoroya kadar asla elinize telefonunuzu almayın. Dikkat dağıtacak diğer şeylerden de uzak durun. Molalarda su içebilir veya bulunduğunuz ortamda yürüyebilirsiniz. Ayağa kalkmayı unutma, biraz hareket et 🙂

Nasıl başlamalıyım?

İlk önce çalışacağınız dersleri yazın ve bunları önemlilik derecesine göre sıralayın. Ardından hangi ders için ne kadar pomodoro kullanacağınızı ayarlayın. En önemli ders ile çalışmaya başlayın.

Örnek:
1. ders Matematik – 3 pomodoro (90 dakika)
2. ders Kimya – 2 pomodoro (60 dakika)
3. ders Fizik – 3 pomodoro (90 dakika)

Günlük ideal pomodoro sayısı 8-16’dır. Çalışacağınız ders bitti fakat süreniz hala bitmedi mi? O zaman pomodoro bitene kadar yaptıklarınızı tekrar edin. Pomodoronuzu yarıda bırakmayın ki beyniniz o 25 dakikalık sürelere alışabilsin. Çalışmalarınız bittikten sonra yaptığınız pomodoroları ve dikkatinizin ne kadar dağıldığını, işaretlediğiniz kağıtların sayısını temiz bir kağıda geçirin hatta haftalık dosyalar oluşturun ki ne kadar yol katettiğinizi görün. Böylelikle kendinizi tatmin etmiş olursunuz ve başarıya bir adım daha yaklaştığınızı görebilirsiniz.

Yazıyı Henry Wadsworth Longfellow’un bir sözü ile sonlandıralım;

“Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz.”

Share

10 Responses

 1. İsmini Vermek İstemeyen Kullanıcı dedi ki:

  Yazınız Gayet Başarılı . Devamını Beklerim 🙂

 2. Muhammed dedi ki:

  Evet gayet basarili bekliyodum zaten senin daha iyi yerlere geleceğine inaniyorum
  Devamini bekliyorum

 3. Kübra Oruç dedi ki:

  Teşekkür ederim 🙂

 4. . dedi ki:

  Gerçekten hitabetiniz muhteşem.Bu güzelliklerden bizleri mahrum bırakmamanızı ve devamını getirmenizi rica ediyoruz

 5. Ebru dedi ki:

  Merhaba ? ”Pomodoro Tekniği” ile ilgili yazınızda vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. ? Zaman, hepimiz için değerli. Dolayısıyla onu en iyi şekilde yönetmeliyiz. İzninizle, ben de ”Pomodoro Tekniği ile Zamanı Verimli Kullanın” başlıklı blog yazımı sizlerle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/pomodoro-teknigi-ile-zamani-verimli-kullanin ? Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. ?

 6. Hong dedi ki:

  Could you inform me what theme are you utilizing on your site?
  It looks good.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir