ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ, İngilizce: International Space Station (ISS)), alçak dünya yörüngesine (Dünya’nın etrafında 160 km yüksekliğinden 2000 km yüksekliğine kadar olan aralığa denk gelen bir yörüngedir.) yerleştirilmiş bir uzay üssü, başka bir tabirle de üzerinde yaşanabilen yapay bir uydudur.

UUİ programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir. Bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı’dır.

UUİ, deneyler için uzay ortamı ve düşük yerçekimi ortamı sağlayan bir laboratuvar merkezidir. Mürettebatın biyoloji, fizyoloji, fizik, kimya, astronomi, meteoroloji ve daha birçok dalda deneyler yapmasına olanak verir. Ayrıca dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydu olan UUİ, uygun saatlerde yeryüzünden bakıldığında çıplak gözle görülebilmektedir.

UUİ’yi hangi saatlerde görebilirim?

Tam da bu noktada bize yardımcı olabilecek bir uygulama var: ISS Detector. Bu uygulama Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ne zaman sizin bulunduğunuz konumdan geçeceğini göstermektedir. Ayrıca Jüpiter, Mars gibi diğer gezegenlerin konumunu da gösteren uygulama, gözlem için hava durumunun uygunluğunu da kontrol etmektedir.

Astronomiyi seven herkesin sahip olması gereken bu uygulamayı App Store’dan veya Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

ISS Detector App Store linki için buraya, Google Play Store linki için de buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia, Nasa, ISS Detector

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir