TOKSİK KADIN

Son nefesinizi vermeden önce gördüğünüz son şeylerin sizin yüzünüzden yere yığılan bedenler olduğunu ve yavaş yavaş can verdiğinizi düşünün. Bugün yine sizlerle tıp dünyasında yerini almış ve çözülememiş bir olay hakkında konuşacağız.

Toksik Kadın

Rahim ağzı kanseri olan Gloria Ramirez 19 Şubat 1994 gecesi kalbinin düzensiz atması ve zor solumasının ardından hastaneye kaldırılır. Müdahalede bulunan hemşire gerekli testlerin yapılması için Ramirez’den kan alır. Fakat kan normalden çok daha farklı kokuyor, farklı görünüyordur. Orada bulunan çalışma arkadaşlarına da kan örneğini gösterince içinde sarı kristaller bulunduğunu ve amonyak koktuğunu fark ederler. Durumun şaşkınlığını üzerinden atamayan ekip teker teker yere yığılmaya başlar. Bu sırada Ramirez’in durumu ağırlaşırken vücudundan anlam verilemeyen bir yeşil yağ tabakası akar ve bu sıvının akmasıyla beraber havadaki koku daha da ağırlaşır. Onca zorluğa rağmen müdahale etmeye çalışan ekibin çabaları boşa çıkar ve Ramirez 36 dakika içerisinde orada can verir. Kendini acil servisten dışarı atmayı başaran doktorlar ise durumu yetkili kişilere bildirir ve hastaları başka hastaneye naklederler. Ramirez’in bedenini de kat kat poşetleyerek önlem alırlar.

Ölümü kabul edemeyen aile, çalışanların müdahale etmekte geciktiklerini iddia ederek şikayetçi olur. Fakat tıp dünyasını sarsan o gecenin ardından orada bulunan ekibin yaşamları boyunca ciddi sağlık sorunları ile savaşmaları ve felç kalan iki doktorun artık tekerlekli sandalyeye mahkum olması sonucunda mesleğini yapamayacak hale gelmeleri, suçun ekipte olmadığını açıklar. Peki bu kadar hayatı derinden etkileyecek ne olmuştur o gece?

Birçok test yapılmasına rağmen hala kesin bir sonuca varılamaması beraberinde çeşitli teoriler getirir. İlk olarak Ramirez biyolojik bir silah olması için bilinçli olarak bu hale getirilmiş ya da hastanede sürdürülen gizli bir laboratuvar çalışmasında aksilikler sonucu havaya zehirli gazlar salınmıştır. Üçüncü ve en mantıklı teori ise Ramirez’in ağrılarını geçirmek için kullandığı kremdir. Bu kremin varlığı kandan gelen amonyak kokusunu ve kristallenmeyi açıklar. Bu araştırmayı öne süren ekip teorilerini bilimsel bir dergide yayımlar ve büyük bir kesim tarafından onay alır. Eğer ekip gerçekten haklıysa insan bedeni koşullar el verdiğinde ölümcül bir kimya fabrikasına dönüşebilir. Çünkü acil servisin soğukluğu ve verilen elektroşok sonucunda kristaller etkileşebilmiştir. En mantıklı açıklama bu olmasına rağmen elde edilen verilerin yetersiz olmasından dolayı olay hala gizemini koruyor.

Yazar: Vaveyla

Kaynak: Onedio, Kreatifbiri

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir