TENERIFE FACİASI

“27 Mart 1977 Pazar günü, Gran Canaria Adasındaki Gran Canaria Uluslararası Havalimanı’nda bir bombanın patlaması sonucu havalimanı trafiğe kapatılmış ve tüm uçaklar komşu ada olan Tenerife Adasındaki Los Rodeos Havalimanı’na yönlendirilmişti. Yönlendirilen trafikle beraber zaten yoğun olan Los Rodeos Havalimanı daha da yoğun bir hale gelmişti. Üstüne üstlük havalimanı sis altındaydı ve görüş mesafesi de gittikçe azalıyordu…”

Yukarıdaki paragraf -yazımızın başlığından da anlayacağınız üzere- Tenerife Adasında, Los Rodeos Havalimanı’nda gerçekleşen faciayı anlatıyordu, ta ki facianın tüm detaylarıyla sizi boğmak istemeyen ben müdahale edene kadar 🙂 Ama facia hakkında detaylı bilgi isterseniz Google’a “Havacılık Tarihinin En Büyük Kazası” yazmanız yeterli olacaktır

Kaza iki Boeing 747 model uçağın pistte çarpışmasıyla meydana geliyor ve bu çarpışma sonucu 583 kişi vefat ediyor. “Kaza neden oldu?” diye soracak olursanız size birçok sebep sayabilirim: hava durumu, yoğunluk, stres… Ancak benim bu yazıda değinmek istediğim sebep iletişimsizlik.

Kazaya karışan uçaklardan birisinin kaptan pilotu olan Van Zanten, kuleden kalkış izni istiyor. Kuleden gelen talimat tam olarak anlaşılmıyor. Ancak tecrübeli pilot Van Zanten, yardımcı pilot tarafından kulenin ne dediğinin anlaşılmadığı ve pistte başka bir uçağın olması ihtimalinin olduğu konusunda uyarılmasına rağmen kalkış için harekete geçiyor. Nitekim yardımcı pilotun dediği gibi oluyor ve uçak tam kalkış hızını almışken karşılarında diğer bir uçak beliriyor. Sisten dolayı birbirini çok geç fark eden iki uçak çarpışıyor ve kaza gerçekleşiyor.

Bu kazanın varlığından “Checklist Manifesto” kitabını okurken haberdar oldum. Genel olarak kontrol listelerinin öneminden bahseden kitaptaki onlarca hikaye arasından beni en çok etkileyen hikayelerden birisi oldu bu kaza. Beni bu kadar etkilemesinin sebebi ise yılların tecrübeli pilotu Van Zanten’in küçücük bir ihmalinin böyle bir sonuca varabilmiş olması.

Söz konusu kazayı öğrendiğimden beri iletişimin ne denli önemli olduğunu ve hayatımda her ne yaparsam yapayım yapacağım işlerde iletişim faktörünü ihmal etmemem gerektiğini bir kez daha anlamış oldum.

Sonuç olarak sağlıklı iletişim kurun 😂 Bir de isterseniz Checklist Manifesto’yu okuyabilirsiniz 🙂

Saygılarımla,

tkz

Kaynakça: Wikipedia, Onedio,

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir