TAM 51 YIL

Bir seri katil düşünün. Düşündüğünüz bu seri katil, öldürdüğü insanların cennette köleleri olacağını düşünsün, cinayetlerini arkasında hiçbir iz bırakmadan işlesin, daha sonra polisi arayıp kendi kendini ihbar etsin, üstelik hala yakalanamamış olsun. Kulağa biraz garip geliyor değil mi? Hangi seri katil böyle bir risk alabilir? Hemen cevap vereyim: Zodiac. Bu yazımızda 1960’ların sonu ve 70’lerin başında polis kayıtlarına göre 7, gazetelere göre 37 cinayet işleyen Zodiac lakaplı seri katilden ve son zamanlarda kendisiyle ilgili yaşanan bir gelişmeden bahsedeceğiz. Çayınızı, kahvenizi aldıysanız yazımıza geçelim.

Bilinen ilk cinayetini 20 Aralık 1968 Cuma gününde, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı bir şehir olan Benecia’da Betty Lou Jensen ve David Faraday’ı ateşli bir silahla öldürerek işleyen seri katilimiz, yaklaşık yedi ay sonra, ilk cinayetlerin gerçekleştiği yerden 6 km uzaklıktaki bir golf kulübünün yakınlarında, Darlene Ferrin ve Michael Mageau’yu kurşunlar. Bu olaydan hemen sonra Vallejo Polis Merkezine bir telefon gelir. Arayan kişi Zodiac’tan başkası değildir. Jensen ve Faraday cinayetlerini üstlendiğini söyleyen katilimiz yeni işlediği cinayeti de ihbar eder.

İlk Mektuplar

1 Ağustos 1969’da katil tarafından yazılmış, her biri 408 anlaşılmaz sembolden oluşan, üç mektup Vallejo Times Herald, San Francisco Chronicle ve The San Francisco Examiner gazetelerine gönderilir. 7 Ağustos’ta, The San Francisco Examiner gazetesine ikinci bir mektup gelir. Bu mektup şifresizdir ve “Sayın editör, Zodiac’la konuşmaktasınız.” cümlesiyle başlar, cinayetlerin bütün detaylarının anlatılmasıyla devam eder. 8 Ağustos’ta, Donald ve Bettye Harden katil tarafından gönderilen ilk mektuptaki şifreli mesajı çözer ancak mesajda herhangi bir ipucu elde edilmez. Mesajda, öldürdüğü insanların öbür dünyada köleleri olacağı ve katliamlardan vazgeçmeyeceğini belirten Zodiac’ın bundan başka yolladığı 18 adet şifreli mektuptan hiçbirisi çözülemez, ta ki bugüne kadar.

Yukarıda bahsettiğim gelişme de buydu: Geçen hafta, yani 12 Aralık 2020 Cumartesi gününde, şifre çözücü olan ve katilimizin gönderdiği mektuplar üzerinde uzun yıllar çalışan David Oranchak, Zodiac’ın kodlarının bir kısmını deşifre ettiğini açıkladı. Mektupların gönderildiği tarihten Tam 51 yıl sonra deşifre edilen ve çözüm süreci YouTube’da açıklanan mesajda şunlar yazıyor:

“Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğlenirsiniz. Gaz odasından korkmuyorum çünkü beni daha erken cennete gönderecek. Çünkü artık benim için çalışacak kadar kölem var.”

Gördüğünüz üzere, gerçek kimliğinden dahi bihaber olduğumuz Zodiac’ın akıbeti hala bilinemeyen büyük bir sır (Aslında Arthur Leigh Allen’ın Zodiac olduğu sanılıyordu ancak bu durum hiçbir zaman kanıtlanamadı. Çünkü Arthur Leigh Allen mahkemeye çıkamadan kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti. Böylece Zodiac, çözülemeyen bir sır olarak kaldı). Bu sırrın bir gün çözüme kavuşacağını umuyoruz ve yazımızı bir film tavsiyesiyle bitiriyoruz: Zodiac. Evet, yanlış okumadınız. Tüm bu olayları anlatan bir film var. Ayrıca, sokağa çıkamadığımız bu hafta sonu günlerinde izleyeceğiniz filmler arasına ekleyebileceğiniz bu filmin oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhall ve Robert Downey Jr. (<3) gibi isimler yer alıyor.

Umarız ki, yazımızı ve tavsiye ettiğimiz filmi beğenirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. Sevgiyle kalın…

tkz

Kaynakça: Onedio, Wikipedia, Sözcü Gazetesi, Sputnik Türkiye, Euronews, BBC News Türkçe

Share

6 Responses

  1. Beyza dedi ki:

    Enteresan 🤨

  2. Metin dedi ki:

    Süper..

  3. Mtn dedi ki:

    Kriptolojinin konusu tamda bu hafta..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir