SULTAN PAPAĞANI

Bu yazımızda Sultan papağanları ile ilgili bazı bilgileri derledik. Benim de bir Sultan papağanına sahip olmam bu yazıyı yazmamda önemli bir rol oynadı. Şimdi sizlere kendileri küçük ama kalpleri kocaman olan bu canlılardan bahsetmek istiyorum.

Papağanlar akıllılıkları, estetik görünüşleri ve konuşma, aslında konuşma değil taklit yetenekleri sebebiyle dünyanın her yerinde besleniyorlar. Bilimsel ismi Nymphicus hollandicus olan ve ülkemizde Sultan papağanı olarak bilinse de dünyada daha çok minyatür cockatoo ya da cockaitel ismiyle bilinen bu güzel papağanlar için “100 yıl yaşıyor” gibi laflar edilse de Sultan papağanlarının ortalama ömrü aslında 15-20 yıl arasında. Muhabbet kuşunun ardından dünyanın en popüler evcil kuşu konumundaki sultan papağanı ülkemizde de çok besleniyor.

Sultan papağanlarının yaşam alanı kurak ve yarı kurak iklime sahip ülkelerdir, büyük ölçüde göçebe olan bu kuşlar daima suya yakın yerlerde yaşarlar. Kimi zaman yüzlercesi bir suyun etrafına akın ederler. Sultan papağanları çiftler ya da küçük sürüler halinde yaşayabilirler.  Sıcak iklim kuşları olmaları sebebiyle sultan papağanlarının 15 derecelik ısının altında yaşaması uygun değildir. Eğer bir sultan papağanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu hayati bilgiyi mutlaka aklınızda tutmalısınız.

Sultan papağanları karakteristik olarak çok sosyal kuşlardır, ayrıca sevecenlikleriyle de tanınırlar. Bu kuşların hislerini anlamanın en kolay yolu ibiklerine bakmaktır, zira sultan papağanları ibiklerini hislerine göre farklı şekillere getirirler. Örneğin ürktüklerinde ibik tüylerini tamamen yatırırlar, korumaya geçtiklerindeyse ibikleri hem yatıktır hem de tıslamayı andıran bir ses çıkartırlar. Rahat durumdaki sultan papağanlarının ibikleriyse hafif biçimde arkaya bakar. Bu kuşlar eğitilmeye de açıktır, sosyal, neşeli ve akıllı olan sultan papağanları sabır ve sevgiyle eğitilebilir.

Sultan papağanı bakan birçok insanın düştüğü ortak hatalardan biri, belki de en önemlisi kuşlarını herhangi bir acil durum olmadığında veterinere götürmelerine gerek bulunmadığı yanılgısıdır. Oysaki ideal olan sultan papağanlarının her yıl düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmesidir, zira kuşlarda birçok hastalık bizlerin anlamadığı belirtiler verebilir ve belirtiler bizlerin anlayacağı hale geldiğinde her şey için çok geç kalmış olabiliriz. Sultan papağanlarında görülebilecek sağlık sorunları arasında aşırı hapşırma, böbrek yetmezliği, damar sertliği ve kronik yumurtlama sayılabilir.

Bu yazıyı özel bir şekilde sonlandırmak istiyorum. gvfjdknv (Papağanımdan sizlere bir hediye)

Yazar: Maestro

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir