ŞEYTAN KEDİLER

Bizim sevimli bulduğumuz hatta görünce sevmeden duramadığımız kediler, Orta Çağ Avrupa’sında ressamlar tarafından kötü, çirkin ve sevimsiz olarak resmediliyordu. Bunun sebebi ise çok garip fakat Orta Çağ işin içine girince çokta olağan olduğunu anlayacağız. Orta Çağ Avrupa’sını size belki başka bir yazımızda anlatırım lakin şimdi biraz kedilerden bahsedelim.

Mısır’dan Avrupa’ya getirilen kediler ilk etapta çok seviliyordu. Bunun başlıca sebeplerinden biri sevimlilikleri olsa da beslenme şekilleri de büyük bir rol oynuyordu. Sadece et ile beslenen kediler, tarımlara zarar vermiyor ve etrafındaki haşaratları yiyordu. İnsanoğlunun hoşuna giden bu durum zamanla Papa 9. Gregory’nin yayımladığı “Vox in Rama” adlı bir bir belge ile son buldu. Papa, sert bir dil ile kedilerin şeytanın enstrümanı olduğunu söylüyordu. Tabii 14. yüzyılda en çok cadı katliamlarının olduğu bu zamanlar da kedilere de şeytani özellikler yüklemek, öyle göstermek, çok olağan hatta çok kolaydı. Papanın emri ile o bölgede yaşayan tüm kediler ve onlarla beraber iş birliği yapan “Cadılar” yani kedilerin sahipleri öldürüldü. On binlerce kedi öldürülmüş ve sadece birkaç aristokratın kedisi hayatta kalmıştı. Daha orta okulda öğrendiğimiz besin zinciri de bu şekilde büyük bir zarara uğramış ve doğa çok gecikmeden tokadını atmıştı.

Kırım’dan İtalya’ya gelen bir gemi, ambarında birkaç fare de taşıyarak gelmiştir. Bu fareler sokaklara inip veba mikrobunu saçmasıyla birlikte 75 milyon insanın ölümüne sebep olmuşlardır. Nitekim fareleri durduracak kedi bile kalmamıştı sokaklarda. Bu simsiyah çağda insanlar suçu papaya değil, yaktıkları “Cadılara” atmışlardı. Bu vebayı cadıların intikamı olarak görmüş ve kedi nefreti de bu şekilde devam etmişti. Özellikle siyah kedilere olan bu nefret Avrupa’nın neredeyse üçte biri olan nüfusunu yok etmiştir. Peki bizim günümüze kalan ne? Tabii ki de batıl inanç. Kara kendinin uğursuzluk getireceği düşüncesi tam da bu yüzdendir.

Bir nefret ve cahillik milyonlarca insanın ve on binlerce kedinin ölümüne sebep oldu. Biz günümüz insanlar aynı hataya tekrar düşmemek için daima sevgi ile bilim ile hareket edelim ve araştırmaktan hiç vazgeçmeyelim.

Sevgi ile kalın, bilim ile kalın, hoşça kalın…

Kübra

Kaynakça: Wikipedia

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir