RENKLERİN GÜCÜ

Renklerden farkında olarak ya da olmayarak hepimiz etkileniriz. Psikologlar renklerin, durumları algılama şeklimizi yönlendirdiğini ve beynimizin doğası gereği renklerle ilişkili olduğunu söyler. Peki, renkler bizi nasıl etkiler? Örneğin mavi renk bizi sakinleştirirken kırmızı renk bizi harekete geçirebilir. Biz bu durumun çok farkında olmasak da şirketler bunun farkında ve bunu pazarlamada çok sık kullanıyorlar. Bilinçlendirmek adına size daha detaylı bir araştırma yaptık.

1) Siyah

Herkesin ağzında dolaşan bir söz vardır: siyah bir renk degildir! Renk olmamasının aksine insanların üzerinde etkisi büyük. Örneğin insanları daha agresif olmaya yöneltir. Siyahın ağırlıkta olduğu reklamları gördüğümüzde, ürünleri satın alma eğilimimiz artar. Bu sebeple çoğu reklam panosu canlı renkler içermez, siyah ve beyaz ağırlıklı olur.

2) Kırmızı

Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Duygusal yoğunluğu arttıran ve çoşturan bir renktir. Kırmızı kıyafetler insana özgür enerjik bir moda sokabilir. Barlar ve gece kulüplerinde kırmızı renge ağırlık verilmesinin sebebi ise kırmızı rengin zaman kavramını unutturmasıdır. Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, insanlar kırmızı rengini gördüğünde daha sert tepkiler verir. Kırmızı, endişemizi arttırır, bu sebeple bir atlet kırmızı forma giyinmiş bir rakibe karşı yarışıyorsa kaybetmeye olan eğilimi artabilir. Aynı şekilde sınavdan önce kırmızı renk görmüş bir öğrenci de sınavda başarısız olma oranı artabilir.

3) Sarı

Sarı rengini gördüğünüzde sizin de içinizde bir mutluluk hissi oluşuyor mu? Eğer cevap evet ise bu bir tesadüf değil. Çünkü Psikologlara göre sarı renginin İnsanlar üzerinde mutluluk veren bir etkisi vardır. Güneşli günlerde daha enerjik olmamızın sebebi de budur. Ayrıca iştah açıcı özelliği de vardır, bu yüzden de Restoranlar daha çok sarı ve turuncu renge ağırlık verir.

5) Mavi

İş görüşmelerine gittiğinizde kesinlikle kıyafet olarak mavi rengi tercih etmelisiniz. Çünkü güvenirliği, sadakati, sakinliği, uyumu, huzuru, sevgiyi ve zekayı temsil eder. Böylelikle işe kabul edilme oranınız artar. Doğal bir iştah kapatıcı olmasından dolayı yemek firmaları tarafından pek tercih edilmez.  Çalışırken akılda kalması gereken notların altını kalın mavi kalemle çizmek okunan şeylerin akılda kalmasını kolaylaştırır. Dünyada neden mavi renkli kalemlerin tercih edildiğini sanırım birçok kimse düşünmemiştir. Mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır.

6) Yeşil

Doğanın rengidir, insanı rahatlatır. Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü artırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi icin yeşil giyer. Bazı firmalar doğa dostu oldugunu yeşil renk ile gösterir.

7) Mor

Mor, yaratıcılığı, asilliği, duygusallığı, iştihamlılığı, azimliliği ve bereketi temsil eder. İnsanlara sakinliği ve sanatkârlığı çağrıştırdığı için lüks markalar tarafından, en çok tercih edilen, koyu renklerden biridir.

8) Pembe

Romantik ve narin bir renktir. Bir hapishanede kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında, mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu gözlemlenmiştir. Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar. Ancak maalesef pembe rengin teskin edici etkileri bazen kısa süreli olabilmektedir.

Peki sizin favori renginiz hangisi?

Yazar: Kübra

Share

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir