PYGMALION ETKİSİ

Kendi yaptığı heykele âşık olan bir heykeltıraş ve onun aşkıyla canlanan bir heykel…

Kıbrıs adasında yaşamını sürdüren Pygmalion adındaki heykeltıraş kendi yaptığı ve ismini Galatea koyduğu heykeline âşık olur. Fakat bu aşk acı vericidir. Çünkü Galatea’nın ona karşılık veremeyeceğinin bilincindedir. Yine de her gününü Galatea canlıymış gibi geçirmekten kendini alıkoyamaz. Pygmalion’un bu istikrarlı arzusu sonucunda günün birinde heykel canlanır ve onunla ömür boyu mutlu bir evlilik geçirir.

Bugünkü yazımızda ismini bu mitolojik hikâyeden alan bir bilimsel gerçekliği, yani “Pygmolian Etkisi”ni inceleyeceğiz.

19. yüzyılın sonlarında “Akıllı Hans” olarak bilinen bir atın sorulan soruları bilinçli bir şekilde cevapladığı düşünülür. Sahibi William Von Osten tarafından olmasa bile saat, dört işlem ve tarih sorulduğunda %90’ı doğru olacak şekilde toynaklarıyla cevaplar. Bu olayı psikolog Oskar Pfungst merceği altına alır ve çeşitli araştırmaları başlatır. Elde edilen verilerde aslında atın bilinçli bir şekilde hesaplama yapmadığına, soran kişinin beklentisinin atı yönlendirdiğine varılır. Akıllı Hans’ın ölümünden sonra bile devam eden araştırmalar göz ardı edilemez kanıtlar ortaya koyar.

Pygmalion Etkisi’ne göre bizler beklentilerimiz ile karşı tarafın hareketlerinde, kararlarında rol oynarız. Çünkü bir şeyi ne kadar istersek o kadar onun olma olasılığı ile mutlu olur ve hayaller kurarız. Her iki taraf da farkında olmasa bile ortaya çıkan bu coşkulu arzu kişinin atacağı adımları, ruh halini etkiler.

Şimdi durup düşünelim. Bizim sandığımız kararlarımız kimin beklentileri, hayalleriydi? Ya başarısızlıklarımız… Hayatımızda bulunan hangi kişilerin fesat düşünceleriydi? Peki bizim karşı taraf için biriktirdiğimiz inanışlar? Sizce de şu andan itibaren ön yargılarımızı, kuşkularımızı, isteklerimizi denetlememiz gerekmez mi?

Yazar: Vaveyla

Kaynak: Matematiksel, Vikipedi, kreatifBiri, Onedio, Psikolojidenoku, Yirmilerim

Share

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir