PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON | GASLIGHTING

Psikolojinizin hiç manipüle edildiğini düşündünüz mü? Eğer cevabınız evet ise kısmen şanslı kişilerdensiniz çünkü Gaslighting’e uğrayan insanların çoğu manipüle edildiğini bilmiyor, fark etmiyor.

Peki nedir bu Gaslighting? Karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına ve özgüvenini yitirmesine yönelik olan bir psikolojik manipülasyon yöntemi. Bu yöntemin korkutucu olan yanıysa kurban tarafından fark edilmesinin çok zor olması. Nedenlerinden biri de sevdiğimiz ve bize yakın olan insanların sözlerine güvenmemiz ve bizim adımıza kötülük istemiyeceklerine inanma eğiliminde olmamız.

Bu eylemi yapan insanların genelde amacı karşı tarafı kendisine bağımlı hale getirmek. Kurban, her yapacağı hareketin, söyleyeceği sözün, her düşüncesinin yanlış olacağını düşünmeye başlıyor ve tek başına karar alma yetisini kaybediyor. Hiçbir işe yaramadığını, yetersiz olduğunu düşünerek tamamen kontrolü karşı tarafa bırakıyor ve kendini bir nevi teslim ediyor.

Terimin ilk ortaya çıkış tarihi 1938 senesinde Gas Light adlı bir Tiyatro oyunundan. Daha sonrasında Angel Street adıyla karşımıza bir film olarak çıkıyor. Filmde Jack her gece evdeki gaz lambasını bir önceki güne göre giderek daha fazla kısıyor, bu durumdan habersiz olan Bella (Jack’in partneri) ne zaman “Gaz lambası giderek daha mı az ışık veriyor?” dese Jack’ten sert tepkiler alıyor. Bu şekilde Bella’nın kendine olan özgüvenini sarsmaya çalışıyor.

Günlük hayatta ise Gaslighting su şekilde karşımıza çıkıyor: Kurbanla sürekli dalga geçip, daha sonrasında çok alıngan olmakla suçlamak. Bu hareket sürekli tekrarlandıkça kurban aşağılanmayı kabullenmeye, kötü hissettiğinde “Sadece espri yapıyor, ciddiye almamam gerek” demeye başlıyor. Sürekli özür diliyorsanız veya “Ne seçersem seçeyim yanlış olacak” diyerek tek başınıza karar almakta zorlanıyorsanız, birinin kurbanı olabilirsiniz. Bundan kurtulmanız için sizi manipüle eden insandan uzak durmak, araya mesafe koymak ve bir uzmandan yardım almak gerekir.

Kendinize iyi bakın, saglıklı kalın, hoşça kalın…

Kübra

Kaynakça:

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir