ORMANLAR GÜZELİ

Hayvanların da büyüleyici güzellikte olabileceğini düşünüyor muydunuz ? İlk bakışta etkilendiğim ve hemen araştırmak istediğim bir hayvandan sizlere de bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim hayvan ormanların en güzeli olarak da biliniyor. İsmi oselot olan bu türün sizleri de büyüleyeceğini düşünüyorum. Kendine ait birçok özelliği ve yeteneği olan bu türü birlikte inceleyelim mi ?


Ocelot, küçük benekli kedi türlerinin en büyüğüdür. Aralarındaki en yaygın kedi türlerinden ve en çok bilinenlerden biridir. Ayrıca en güzeller arasında kabul edilir. Kısa, şık kürkleri kırmızı, sarı, kahverengi ve griye kadar uzanır. Açık, koyu tonlu belirgin renkleri ve koyu siyah noktaları vardır. Genellikle vücudun kenarlarında paralel bulunan renk işaretleri vardır. Her bir ocelotun derisi benzersiz bir desene sahiptir. Dişiler erkeklerden yaklaşık üçte bir oranında daha küçüktür, ancak görünüş olarak benzerdirler. Oldukça değişken bir türdür ve yaklaşık on tane alt türü bulunmaktadır. Ocelotlar, ABD’nin güney ucundan, Orta ve Güney Amerika’ya, Kuzey Arjantin’e kadar geniş bir dağılıma sahiptir. ABD’de kalan bir popülasyon, bireylerin sadece zaman zaman Meksika’dan Arizona’ya geçtiği Teksas’ta yaşıyor. Tropik ormanları, mangrov ormanlarını, savana otlaklarını, kıyı bataklıklarını ve dikenli ovaları işgal ederler. Ocelotlar, 30 kilometre kare kadar bir ev aralığında yalnız bir yaşam sürmektedirler. Bir erkek genellikle, bir dişinin büyüklüğünün iki katı olan ve üreme haklarına sahip olduğu birkaç dişinin menzili ile örtüşen bir bölgeyi işgal eder. Gece ve günlerini yapraklı bir dalda ya da kalın bitki örtüsünde yüksekte uyuyarak geçirirler, sadece gece boyunca açık alanlara girerler. Bu hayvanların hepsi gece avlanmaya çıkar. Mükemmel görme, duyma ve dokunma özelliklerine sahiptirler. Bir dost aradıklarında yüksek sesler çıkartarak ve yumuşak miyavlamalarla iletişim kurarlar. 

Çiftleşme alışkanlıkları bakımından ocelotlar çok eşli hayvanlardır. Tüm yıl boyunca ürerler. Çiftleştikten sonra dişiler doğum hazırlığı için, içi boş bir ağaç, yoğun dikenli çalılık ya da kayalarda çatlak bulurlar. Gebelik 85 güne kadar sürer ve 2-3 arası yavru doğar. Yavrular 6 haftaya kadar sütten kesilir. Birkaç aylık olduklarında annelerinden nasıl avlanacağını öğrenmeye başlarlar. Bir yaşına kadar yavru kedi tamamen bağımsızdır. Genellikle kendi bölgelerini kurmadan önce birkaç yıl boyunca annelerinin menzilinde tolere edilirler. Erkekler 15 ay ve dişiler 18 ila 22 ayda cinsel olarak olgunlaşırlar.

Ocelotun başlıca tehdidinin, doğal örtüsünü azaltan tarım ve sığır çiftliği için orman izni nedeniyle habitat kaybı olduğu düşünülmektedir. Bazı yasa dışı orman ticareti vardır ve bunlar genellikle evcil hayvanlara zarar verir. Avcılar çoğu zaman dişileri kürkleri için öldürür ve yavruları evcil hayvan ticaretinde satarlar. Ayrıca bazen evcil kümes hayvanlarını yedikleri için öldürülürler. Ocelotlar, çevrelerinde yırtıcı hayvan olarak önemli bir etkiye sahiptir ve fırsatçı avcılardır. Leoparlar ile aynı alanda yaşamamasına rağmen “leopar gibi” anlamına gelen ocelotun taksonomik adıdır. İsimleri “tarla kaplanı” anlamına gelen tlalocelot’dan gelmektedir. Diğer bazı kedilerin aksine, ocelotlar sudan korkmaz ve mükemmel yüzücülerdir.

Yazar : Maestro

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir