NEANDERTALLER

Neandertaller olarak bilinen Homo neanderthalensis türü günümüzden 440.000 yıl kadar önce evrimleşmiş, 40.000 ila 28.000 yıl kadar önceyse soyları tükenmiş bir insan türüdür. Ortalama 30 yaşına kadar yaşadıkları biliniyor. Neandertallerin görünüşü ne kadar bize benzese de köşeli elmacık kemikleri, belirgin kaş çıkıntıları ve geniş burunları ile daha kısa ve daha bodur görünümleri vardı.

Bilimsel olarak Homo Neanderthalensis olarak adlandırılan Neandertal, Homo Sapiens’in bir alt türüdür. Modern insan ve Neandertal arasındaki DNA bağı yüzde 99,7’dir. Bu oran Neandertal’e en yakın tür olarak bilinen şempanzelerde yüzde 98,8’dir.

Ortada Neandertaller ile ilgili bir çok yanlış bilgi vardır. Onların aptal ve uygarlaşmamış oldukları düşüncesi gibi, Neandertallerin aptal ve yırtıcı yaratıklar oldukları inancı çok eskilerden gelmektedir ve hatta Neandertallere Homo Stupidus (aptal insan) ismi bile takılmıştır.
Günümüzde, Neandertallerin insanlar kadar akıllı ve zeki olduklarını biliyoruz. Ancak Neandertallerle ilgili tek şaşırtıcı gerçek bununla sınırlı değil. Örnegin resimlerde resmedildiği gibi kambur olmadıkları ve ayrıca Neandertaller de, modern insanlar gibi hepçil bir insan türüydü: hem et, hem ot yiyorlardı. Yine bizler gibi, et ağırlıklı bir hepçil diyete sahiplerdi. Ancak yine insanlar gibi, ellerinden geldiğince bunu bitkisel besinler ile dengeliyorlardı. Kontrol altında tuttuklardı ateşlerde sebzeli füme et yaptıkları düşünülüyor.

Almanya Neanderthal Müzesi

Neandertallerin neden soyunun tükendiğini tam olarak bilmiyoruz. Sapiens tarafından avlanmaları ve soy-içi üreme sonucunda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle tükenmiş olması muhtemel olasılıklar ancak bunlar yalnızca hipotez.
Bir kısım araştırmacı ise ilk insanların Avrupa’ya göçünden sonra getirdikleri ölümcül hastalıkların yayılmasıyla soylarının tükendiğini düşünürken bazıları da onların diğer türlerin üreme hızlarına erişemedikleri için bunun gerçekleştiğini düşünmekte. Yakın zamana kadar, Neandertallerin soyunun tükenmediği ancak sadece bizim türümüz kalana kadar insanlarla birleştiği düşüncesi ön plandaydı.

Kim bilebilir belki de hâlâ aramızda yaşıyorlardır 🙂

Almanya Neanderthal Müzesi

Fotograf ve Yazı: Kübra

Share

2 Responses

  1. Beyza dedi ki:

    Bugünüme de bilgi kattı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir