MÜZİĞİN ETKİSİ

“Müzik kendimi, gerçek durumumu unutturur bana; beni başka, benim olmayan bir duruma taşır. Müziğin etkisiyle hissedemediğim bir şeyi hissedebilirmişim, anlamadığım bir şeyi anlayabilirmişim, yapamadığım bir şeyi yapabilirmişim gibi gelir bana.”

-Lev Nikolayeviç Tolstoy


Müziğin yeri her zaman bir başkadır. Hakkında söylemek istediğim bütün her şeyi Tolstoy zaten kısa ve öz bir şekilde ifade etmiş. Fakat bugün değineceğimiz nokta müziğin ruhumuza olan etkisinin dışında algılarımıza olan etkisi olacak.

Dinlediğimiz müziğe göre yediğimiz yiyeceklerin tadının değişebileceğini biliyor muydunuz? Yaş ve cinsiyete göre farklılık gösteren bu durumda tat tomurcuklarımız; dinlediğimiz müziğin şiddetine, frekansına ve türüne göre etkilenip yiyeceklerin tadını farklı algılamamıza neden olur.

Oxford Üniversitesinde sürdürülen bir araştırmada yüksek frekansa sahip müziğin tatlı ve ekşi tatlarda, düşük frekansa sahip müziğin acı ve umami tatlarda daha etkili olduğu öne sürülmüştür. Bu düşünce göz önünde bulundurularak, farklı frekanslara sahip müzik eşliğinde tadılan şekerlerden düşük frekans ile tadılanın daha tatsız olduğu fark edilir. Bu iddiadan yararlanan mekan sahiplerinin ise çaldığı müzikleri doğru seçip özellikle tatlı ürünlerinde malzemelerden kısabileceğini söyleyebiliriz. E tabii daha az malzemeyle aynı memnuniyeti yakalamak kim istemez ki?

Müziğin şiddetini arttırdığımızda ise durum biraz daha farklılaşır. Yapılan bir deneyde yüksek şiddete sahip müzik eşliğinde yenilen tuzlu bir yiyeceğin tadının daha tatlı olduğu gözlemlenir. Bunun sebebini ise bazı araştırmacılar şiddeti yüksek seslerde stresimizin arttığını, bundan dolayı beynimizin yediğimiz yiyecekleri daha tatlı algılamasına olan ihtiyacı ile açıklar.

Son olarak da biliyoruz ki herkesin müzik zevki farklıdır. Fakat genele vurduğumuzda caz müzik eşliğinde yenilen yemekler, pop müzik eşliğinde yenilen yemeklerden daha keyif verdiği; depresif müzik dinlerken yenilen yemeklerin daha tatsız olduğu keşfedilmiştir.

Öğrendiklerimizden de anlıyoruz ki müziğin bünyemize olan etkisi oldukça fazladır ve eminim ki öğreneceğimiz daha çok şey var.

Yazar: Vaveyla

Kaynak: KreatifBiri, 1000Kitap

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir