MUTLULUĞUN FORMÜLÜ

Yıl 1922. Bir konferans turu için Asya’da olan Einstein, 1921 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandığını ve ödül töreni için Stokholm’e beklendiğini öğreniyor. Ancak Einstein ödül törenine gitmiyor. Onun yerine konferans turunu devam ettirmeye karar veriyor. Ve bu karar Einstein’ın mutluluk formülünü bir kuryeyle paylaşmasına (dolayısıyla bizimle paylaşmasına) da vesile oluyor. Çayınızı kahvenizi aldıysanız bu formül hakkındaki yazımıza geçelim.

Alman teorik fizikçi Albert Einstein, Stokholm’e gitmek yerine planlarını sürdürmeye karar verip tura devam ediyor yukarıda da bahsettiğimiz gibi. Tokyo’ya ulaştığında binlerce kişi tarafından imparatorluk sarayında karşılanan Einstein, şehirdeki ilk konferansını gerçekleştiriyor ve yaklaşık 2500 kişinin katıldığı bu 4 saatlik konferanstan sonra Imperial Hotel’e gidiyor. Otelde konaklarken bir kurye teslimat yapmak için kapıya geliyor. Teslimatı yapan kuryeye bahşiş vermek isteyen Einstein, Japonların bahşiş kabul etmemesinden dolayı reddedilince odasında bulunan kağıtlara mutluluğun formülünü yazıp yazdığı bu iki sayfa kağıdı kuryeye bahşiş niyetine veriyor ve verdiği bu kağıtları saklamasını, eğer şanslıysa bir gün bu kağıtların bir bahşişten daha fazlası olacağını da kuryeye söylüyor. Ve bir gün bu kağıtlar gerçekten de bir bahşişten daha fazlası oluyor. Einstein’ın verdiği bu iki kağıt 2017 yılının ekim ayında Kudüs’te yapılan bir açık artırmada kuryenin yeğeni tarafından satılıyor ve kağıtlardan ilki 1,56 milyon dolara, diğeri ise 240 bin dolara alıcı buluyor. Mutluluğun formülü yazan kağıtlarda ve yazımızın sonunda 🙂 sırasıyla şu cümleler yer alıyor:

“Sakin ve mütevazı bir yaşam, başarı peşinde koşmanın neden olduğu daimi huzursuzluktan çok daha fazla mutluluk getirir”

“İstek varsa mutlaka bir yol da vardır”

Yazar: tkz

Kaynak: Yemek.com, TRT Haber, npr.org

Share

2 Responses

  1. Duygu çelik dedi ki:

    Sakin ve mütevazi bir yaşam belki de şu yaşadığımız dönemde en çok ihtiyacımız olan şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir