LYCHNOBİTE

Eğer siz de gün boyu uyukluyor, enerji toplayamıyor ve bu gece erkenden yatacağım diyorsanız ancak eve vardığınızda veya hava kararınca birden enerjiyle dolup, gece 2 ne ara oldu anlayamayanlardansanız, sizin için rahatlıkla gece kuşu diyebiliriz. Daha terimsel adıyla Lychnobite. Peki nedir Lychnobite?

Kelime karşılığını en basit olarak “gececi” diye tabir edebiliriz. Geceleri çalışıp, gündüzleri uyuyan kimse. Yani tıpkı geceleri uçan yarasalar, gündüzleri gün ışığına maruz kalınca çok olumsuz etkilenen hayali vampirler gibi bir durum. Kaldı ki, o uyuma imkanı, eğer çalışıyor veya okula gidiliyorsa sabahları da bulunamıyor. Bu sayede de gündüzleri oldukça verimsiz ve yorgun geçebiliyor. Bu, belki de potansiyelinizi göstermenizi bile etkiliyor olabilir. Nasıl mı?

İnsanlar doğası itibariyle çeşitli yaratılışlar göstermekte olabilir. Herkesin vücut saati birbiriyle denk değil. Belki bizden 8 saat geride olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşasa, daha iyi ve verimli olabilecek kişiler var. Belki de olay jet-lag (çoğunlukla uzun süreli uçuşlar sonrasında ortaya çıkan, vücudun biyolojik saati ile iniş yapılan yerin saatinin uyuşmaması nedeni ile yaşanan rahatsızlık) seviyesindeki durum da değil, sadece güneşin konumu, durumu dahi olabilir. Her ne olursa olsun eğer gece insanıysanız, ne kadar verimli olursanız olun işiniz zor olabilir. Tabii bir sanatçı falan değilseniz. Yani saatlerinizi değerlendirme şansınız daha geniş kapsamlı değilse. Çünkü sabahları elinizde olmayan yorgunluk ve uykusuzluk, muhteşem potansiyelinizi kullanmanızı engelleyecek ve geceleri süper üretken olsanız bile, bunu insanlara göstermeniz zor olacak ve göz önünde olma imkanınız biraz azalacaktır.

Bu durumun çözümü ise çok basit. Lychnobite durumunda bir kişiyseniz geceleri çalışıp gündüzleri de aktif dinlenmede olmalısınız. Bu sayede karşılaşacağınız birçok problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Yazar: Maestro

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir