IMPOSTER SENDROMU

Bir şeyler başarmak için çok çalışıyorsunuz. Gecenizi gündüzünüze katıyor ve sonunda başarıya ulaşıyorsunuz da. Ancak bu başarıyı hak etmediğinizi düşünüyor, becerilerinizi hiçe sayıyorsunuz. Peki bunu neden yapıyorsunuz? Gelin, bu haftaki yazımızda bu durumdan yani imposter sendromundan bahsedelim. Çayınızı, kahvenizi almayı unutmayın. 🙂

Imposter sendromu, diğer adıyla da sahtekar sendromu, psikoloji literatürüne göre bireyin geçmişte elde etmiş olduğu başarılara rağmen kendisini yetersiz görmesi, beceriksiz olduğunu ve başarılarına gelen övgülerin abartılı olduğunu düşünmesi gibi duygularla bağlantılı bir duygu durum bozukluğudur. İlk defa 1970’lerde psikolog Pauline Rose Clance ve Suzanne Imes’ın tanımladığı bu sendrom, farklı meslek ve yaş gruplarından pek çok insanda görülmektedir. Genellikle başarı baskısı, aşırı takdir ya da sürekli eleştiriye maruz kalmış; mükemmelliyetçi, titiz, kaygılı ve her zaman daha iyisi için mücadele eden kişilerin yaşadığı bu sendrom kadınlarda daha çok görülmektedir. Bu konuyu toplumsal düzeyde açıklayan Dr. Valeria Young ırklara, etnik azınlıklara ve cinsiyetlere göre atfedilmiş bazı özelliklerin de bu soruna neden olabildiğini söylüyor (Sanırım bu durum, sendromun kadınlarda neden daha sık görüldüğünü açıklıyor 😕).

Peki bu durumla nasıl baş edebilirsiniz? Konuyla alakalı yayımlanan bir TEDx videosunda bu duyguları sonsuza kadar yok edemeyeceğimiz ancak bu tür deneyimlerin ne kadar sık yaşandığının farkına varılmasıyla ve bu konu hakkında çevremizle sohbet kurduğumuzda sorunla baş edebileceğimiz söyleniyor. Çoğu açıdan bakınca olumsuz yönlerini gördüğümüz bu sendromun olumlu yönleri de yok değil. Bu olumlu yönlerden birisini, imposter sendromunu yaşayan İngiliz sunucu Alexa Chung’ın şu sözleriyle sizlere aktarmak ve yazımı bu sözlerle bitirmek istiyorum:

“Kendinizin farkında olmak iyi bir şey. Çünkü bu, öğrenmeye açık olmanızı sağlıyor. Eğer egoist olursanız ve bulunduğunuz yeri tamamen hak ettiğinizi düşünürseniz, gelişime ve dönüşüme kapalı olursunuz.”

Kendinize iyi bakın. Kalın sağlıcakla…

tkz

Kaynak: NTV, Gelişim, Seninle, mcemyigit.com.tr, TEDx

Share

2 Responses

  1. Sinanhan dedi ki:

    Yazılarınızı çok beğeniyorum ve severek takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir