HORUS’UN GÖZÜ

Antik Mısır’dan tutun günümüze kadar herkesin aşina olduğu bu sembol ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi? Cevabiniz evet ise sizi bir sonraki tura, yani yazımızın devamına, alabiliriz.

Aslında Horus’un Gözü olan bu sembol manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç alemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını ve vicdanında 24 saat kapanmadan açık kalan gözünü sembolize eder. Bu nedendendir ki ay ve güneş ile anılır. Çünkü güneş gittiğinde ay, ay gittiğinde ise güneş gelir (24 saatlik bir nöbetleşmeden söz edilir). Peki bu kadar vicdandan bahsetmişken bunun karşıtı olmayacak mı? Vicdanın karşıtı olan nefsaniyet ve kötülüktür. Mitolojide ise bu iki kavramın temsilcisi Seth olarak bilinir. Seth bu gözü çıkarmaya çalışmıştır. Antik Mısır mitolojisine göre, Horus sonunda bu gözünü babası Osiris’e vermiş ya da Osiris’in kullanımına bırakmıştır. Mitoloji biraz daha derya deniz bir konu olduğundan dolayı buraları fazla karıştırmadan bilimsel yaklaşımları sizinle ele almak istiyorum.

Horus’un gözü bize biçimi itibariyle tanrının birliğini matematiksel olarak göstermeye çalısmıs. Glifler denilen parçalardan oluşur ki, bu altı parça, sırasıyla, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64’ü ifade eder. Bu anlam şöyle açıklanır: Bir bütün ikiye bölündüğünde 1/2 elde edilir. Bu da ikiye bölündüğü takdirde 1/4 elde edilir. İşleme bu şekilde hep ikiye bölme ile devam edilirse sırasıyla, 1/8, 1/16, 1/32 ve 1/64 elde edilir. Bunların tümü toplandığında ise 63/64 bulunur. Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak, Tanrı, bir’dir.

René Descartes ise hayvanların beynini incelereken Epifiz bezinde bu sembolü gördüğünü söylemiştir. Günümüzde de üçüncü göz olarak bilinen Epifiz bezinde bu sembolün olması Descartes’e göre ruhun konumlandığı bölgedir. Beni bu kadar çok etkileyen buluş umarım ki sizi de etkilemiştir. üçüncü göz ve çakradan bahsederken aslında mitolojiye kadar gidebildiğimizi gördük. Dilerim ki vicdanınız hep açık olur ve Seth ile karşılaşmazsınız.

kendinize iyi bakın, sağlıklı kalın, hoşça kalın…

Kübra

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Horus%27un_gözü

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir