HEDONİK ADAPTASYON

Siz de duygularınızın sürekli olmadığının farkında mısınız? Bir örnekle açıklayayım ne demek istediğimi: Üniversiteyi kazandığım anı hatırlıyorum. Sevinçten havalara uçuyordum. Dudaklarım birbirine kavuşmuyordu adeta. Etrafta sırıtarak geziyordum. Şimdi neredeyse bir sene geçmiş okulu kazandığımdan beri. Hala mutlu muyum? Evet. Peki, ilk baştaki mutluluk seviyemle şu andaki mutluluk seviyem bir mi? Kesinlikle hayır. Ama neden? Neden eskisi kadar mutlu değilim? Okuduğum kitapta karşılaştığım bir kavram sayesinde bu sorularımın bir kısmını açığa kavuşturdum. Benim gibi bu tarz soruların cevaplarını arayanlar için hedonik adaptasyon denilen bu kavramı sizlerle paylaşmak istedim. Gelin, hep birlikte yazımıza geçelim.

unsplash.com

Bizlerin daimî mutluluk isteği araştırmalara konu olmuş. Bu araştırmalar sonucunda 1970’li yıllarda hedonik adaptasyon kavramı ortaya çıkmış. Hazza uyum veya hedonik uyum diye de adlandırılan, insanın iyi ya da kötü olan mevcut durumuna çabucak adapte olup bunu normal kabul etmeye başlama, bu duruma uyum sağlama sürecine hedonik adaptasyon denir.

Bu konuda çalışmalar yapan P. Brickman, kayıp veya hastalık gibi olumsuz olaylar yaşayan kişilerin bir süre sonra bu gibi durumlara adapte olduğunu ve mutluluk seviyelerinin bu olaylardan öncekine benzer seviyeye geldiğini söylemiştir. Hedonik adaptasyon için koşu bandı benzetmesini kullanan Brickman, hedonik adaptasyon ile koşu hızımızı bantın hızına uydurduğumuz gibi duygu durumumuzu da yaşamın koşullarına uydururuz demek istemiştir.

Demem o ki, olumlu ya da olumsuz olan duygularımızın yaşamımızda sürekli hüküm sürmeyeceğini, zamanla her şeye alışacağımızı ve bu durumun bilincinde olarak ileride oluşabilecek hayal kırıklıklarının önüne geçebileceğimizi bilmeliyiz. Mutluluğunuz olabildiğince daim olsun.

Sevgiyle kalın…

Yazar: tkz

Kaynak: Onedio, CEOtudent, Ekşi Sözlük

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir