HEDEF NEDEN YAHUDİLERDİ?

Tarihçiler, Hitler’in ortalama 6 milyon insanı katletmesine neden olan büyük Yahudi düşmanlığının altındaki nedeni bulmak için yıllardır araştırmalar yapıyor. Birkaç teori fazlaca popüler. Yakin zamanda tarihçi Ralf-George Reuth, yeni bir sav ortaya attı.

Hitler, Yahudileri, Alman ekonomisinin çöküşünden ve Rusya’daki Bolşevik devriminden sorumlu tuttuğu için, iktidara gelince, onları bir numaralı hedef olarak seçti.

Eski teoriye bakilirsa, Hitler’in içindeki anti-semitizm duyguları, 1914’te, Viyana’nın arka sokaklarında yeşermişti. Oralarda gördüğü, saçları iki yandan örgülü, uzun siyah paltolu aşırı dinci Yahudiler’e karşı antipatisi düşmanlığa dönüşmüştü.

Bir başka teoriye göre de, annesi Yahudi bir doktorun ellerinde ölmüştü.

Ancak tarihçi Ralf-George Reuth’in yeni tezine göre Hitler, Yahudileri, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra çöken alman ekonomisinden sorumlu tuttuğu için Yahudi nefreti en uç noktaya kadar gelişti. O dönemde, Alman ekonomisinde büyük ağırlığı olan Yahudi işadamları, borsayı yönlendirecek kadar güçlüydüler. Ayrıca Alman bankalarının yüzde 50’sinin ve Alman gazetelerinin yüzde 80’inin sahipleri Yahudi kökenliydi. 

Dünya Savaşı’nın Avrupa ülkelerinin ekonomisine getirdiği yıkımı, Almanya’nın daha ağır hissettiğine inanan Hitler’in, yahudileri Alman ekonomisinin çöküşünden sorumlu tutan söylemleri, özellikle orta ve alt gelir grubundaki Almanlar arasında kısa sürede geniş yankı buldu. Hitler’in, birkaç patatese muhtaç hale gelen Alman ailelerini gördükçe, Yahudi nefretinin nasıl büyüdüğünü, yakın çevresine anlattığı da bu yakın çevresindeki insanların yazışma ve günlüklerinde de yer aldığı belirtiliyor.

Rusya’daki Bolşevik devriminin, Alman ekonomisini iyce çökerttiğine inanan Hitler, Lenin’in de “çeyrek Yahudi” olduğunu söylediği biliniyor.

Yahudiler 1. Dünya Savaşı İçin Günah Keçisi Seçildi

Almanya’nın yenilgisi çogu Alman ve tabii ki Hitler için kabul edilemez bir durumdu. Milliyetçi ve Sağcı toplumlarda „Dolchstoßlegende“(Sırtından bıçaklama efsanesi) adı altında bir Mit dolanıyordu. Bu mit şöyledir,” Almanya savaşı savaş meydanında değil, içlerinde yaşayanların ihanetinden dolayı kaybetti.“. Yahudiler, Sosyal demokratlar ve Komünistler ise bu yenilgiye sebeptir.

Yahudilerin rolleri hakkındaki önyargı hicbir gerçeklik barındırmamakla birlikte Alman Hükümeti tarafınca onaylanan 1916 senesinde bir araştırma ile iddia edilen suçlamaların asılsız oldugu kanıtlanmıştır. Yüzbinden fazla Alman ve Avusturyalı Yahudiler vatanları için savaşmıstır. Bu düşmanlık Dünya tarihinde derin izler brakmıştır. Günümüzde ise Holokost utanç ve üzüntü ile anılmaktadır.

19 Ocak 2020, Wuppertal sergisinden bir kare

Fotoğraf ve yazı:Kübra

Kaynak:

 • Brechtken, Magnus, Die nationalsozialistische Herrschaft 1933-1939 (Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 2004).
 • Burleigh, Michael, The Third Reich: A New History (Londen: Macmillan, 2000).
 • Evans, Richard J., The Coming of the Third Reich (New York: The Penguin Press, 2004).
 • Hamann, Brigitte, Hitler’s Vienna: A Portrait of the Tyrant as a Young Man (New York, NY and Oxford: Oxford University Press,  1999).

Share

You may also like

4 Responses

 1. nonameneeded dedi ki:

  Bence çok güzel yazılmış anlaşılabilir ve özenle (daha ne yazacağımı bilmiyorum yani ) ? neyse kısacası mükemmel olmuş

 2. Beyza dedi ki:

  Bu tür bilgilendirici yazıların devamını merakla bekliyorum✨
  (Fotografı çok beğendim?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir