GÖRME ENGELLİ BİREYLER VE RENKLER

Hadi hep beraber gözümüzü kapatarak yeni bir renk hayal etmeye çalışalım. Daha önce hiç görmediğimiz, bilmediğimiz bir renk… Yapabildiniz mi? Şahsen ben başarılı olamadım. Peki bilmediğimiz bir rengi hayal etmek bu kadar zorken doğuştan görme engelli bireylerin dünyasında renkler nasıl bir konumda?

Harvard Üniversitesinde yapılan bir deneyde 12 görme engelli, 14 de sağlıklı birey ele alınır. Katılımcılara soyut, somut ve renkler olmak üzere üç ayrı başlıkta kelimeler söylenerek beyinlerinde aktifleşen bölgeler incelenir. Her iki grup soyut ve somut kavramları beyinlerinin ilgili bölgeleri ile kavrarken renklerde bu durum farklılık gösterir. Sağlıklı bireylerde renkler somut olarak algılanırken görme engelli bireylerde soyut olarak algılandığı sonucuna varılır. Bu da bize renklerin engelli bireyler tarafından anlamsız olmadığını hatta algılanabildiğini gösterir. Beyinlerimiz bulunduğu koşullar doğrultusunda gelişim gösterdiği için sağlıklı olan kesim bu konuda başarılı olamazken engelli bireyler bilmedikleri renkleri kendi oluşturduğu gerçeklikte algılayabilir. Ele aldığımız bu konuya da en güzel örnek ünlü ressam Eşref Armağan’dır.

Eşref Armağan

Doğuştan görme engelli olan Armağan mevcut durumunun kendi dünyasını tanımasına engel olmasına şiddetle karşı çıkar. Merakı ve babasının desteği ile objeleri, doğayı, şekilleri büyük bir tutku ile öğrenir ve resmetmeye başlar. Çizimlerine boyut kazandırması gerektiğini fark eder ve kendini resim öğretmeni ile çeşitli çizim tekniklerini öğrenmeye adar. Büyük emekler ve tecrübeler sonucunda oluşturduğu tablolar Amerika, Çin, İtalya gibi birçok ülkede sergilenir. Zorluklarla karşılaşmasına rağmen ilham veren azmi sayesinde o artık ünlü bir ressam ve bizim gurur kaynağımızdır.

Bu haftaki yazımızdan da anladığımız gibi başarı avantajlar ile değil emek ile gelmektedir. Olumsuzluklara kapılmak yerine her zaman başka bir çözüm olduğunu aklımızdan çıkarmamalı ve gayret etmekten kaçınmamalıyız.

Yazar: Vaveyla

Kaynak: Kreatifbiri, Vikipedi, Ansiklopedik Bilgiler, Onedio

Share

2 Responses

  1. Duygu dedi ki:

    Yeter ki isteyelim hiçbir şeyin engel olmadığını bu yazıyla da tasdiklemiş olduk.Tesekkur ederiz 😊🌹

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir