FİZİK BİLEN HAYVAN

Bugün sizlere bir hayvandan bahsedeceğim. Öyle bir hayvan ki kendi kütlesinin üç katını avlayabiliyor, tek sıçrayışta 9-10 metrelik mesafeye atlayabiliyor, saatte 80 km hıza ulaşabiliyor ama en önemlisi fizik biliyor! Pumadan bahsediyorum. Hani şu meşhur giyim markasının logosundaki hayvan var ya, heh işte ondan.

Bu hayvan o kadar zeki bir hayvan ki avını yakalamak için kullanacağı enerjiyi avının cüssesine göre ayarlıyor. Mesela bir ceylanı yakalamak için kullanacağı enerji bir tavşanı yakalamak için kullanacağı enerjiden daha az oluyor. Hatta bazen avını yakalamak için harcayacağı enerji avından elde edeceği enerjiden fazlaysa yenilgisini kabul edip bu işten vazgeçiyor.

Tüm bu olayın tam tersini psikolojide “aptal puma sendromu” diye adlandırıyorlar. Bir işin peşinden uzun süre koşup ulaştığımız sonuç koştuğumuza değmiyorsa bu sendroma kapılmış bulunuyoruz.

Bu olayı şu anda okuduğum kitapta (Beni Ödülle Cezalandırma – Dr. Özgür Bolat) gördüm. Sizlerle de paylaşmak istedim. Zaman zaman yine bu kitabın bazı kısımlarından bahsedeceğim.

Aptal bir puma olmamak dileğiyle… Sağlıcakla kalın.

Share

2 Responses

  1. Göze dedi ki:

    Çok ilginç bir konu. İlk kez duydum böyle bir şeyi. Çok çok iyi bir sayfa teşekkür ederim. Heyecanla yeni yazılarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir