FİLLER

Filler. Hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan, bazıları 4 metre boya ve 7 ton ağırlığa ulaşabilen, devasa, memeli hayvanlar. Bu haftaki yazımızda tüm devasalığına rağmen arılardan korkan bu tatlı hayvanlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Filler karada yaşan en büyük hayvan unvanına sahiptir. Yılda ortalama 50 ton besin tüketen bu hayvanların beyinleri yaklaşık 5 kilodur ve bu özellikleri sayesinde aynı zamanda dünyanın en büyük beyinli hayvanı unvanına da sahiptir.

İçinde mamutlar, mastodonlar gibi soyu tükenmiş hayvanları da bulunduran hortumlular takımından soyunu sürdürebilen bir tek filler kalmıştır.

Oldukça zeki olmalarıyla bizleri etkileyen filler, kişinin sesinden, sahip olduğu cinsiyet, yaş, etnik köken farklılıklarını ayırt edebilir. Ayrıca insanın beden dilini de okuyabilen filler, empati kurabilir. Asya filleri arasında yapılan bir çalışmada, bir filin stres altındaki diğer fili rahatlatmaya çalıştığı gözlenmiş, fillerin birbirini okşayarak ve küçük flörtleşmelerle birbirlerine asılarak hem fiziksel temasla hem de çeşitli sesler çıkararak empati yaptıkları tespit edilmiştir.

Bu hayvanların hortumları da bir hayli etkileyicidir. Öyle ki, içinde çok az yağ bulunan ve hiç kemik bulunmayan hortumlarında 150 bin kadar ayrı kas demeti bulunur. Hortumun bu denli güçlü olması fillerin 350 kiloya kadar ağırlık kaldırabilmelerine olanak tanır.

Fillerin hafızalarından bahsetmeden olmaz. Filler, benzersiz bir hafızaya sahiptir. Bu benzersiz özellikleri onların hem zaman hem de mekan anlamında inanılmaz uzunluktaki güzergahları, su yollarını hatırlayabilmelerini sağlar.

Son olarak bu güzel hayvanların hamilelik süresinden bahsedelim. Fillerin hamilelik süresi yaklaşık 2 yıldır ve yeni doğan yavru filler yaklaşık 100 kilodur.

tkz

Kaynak: Wikipedia, Onedio, PetSurfer, Listelist

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir