DELİ BAL

Arıların, kışın yaprağını döken, genelde mor ve tonlarında renklere sahip olan orman gülü çiçeklerinden elde ettiği, belki de bugüne kadar kendisinden bihaber olduğumuz sıra dışı bir bal var: Deli bal. Haydi! Sherlock Holmes filmine bile konu olan bu çılgın bala hep birlikte bakalım.

Ülkemizin Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde, özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde oldukça çok üretilen deli bal, doğru kullanıldığında soğuk algınlığı, hipertansiyon gibi birçok hastalığa iyi geliyor. İçinde bulunan kalsiyum, potasyum gibi ihtiyacımız olan maddeleri çokça bulunduran bu balın tadı diğer ballara göre daha acı olduğu için halk arasında “acı bal” ya da yanlış kullanıldığında olumsuz etkiler yarattığı için “tutan bal” olarak da anılıyor. Ayrıca doktorunuza danışmadan kullanmamanızı önerdiğimiz bu balın, tüketmeniz gereken ölçüyü aştığınızda -ki bir çay kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilir- kalp ritminin bozulması, tansiyonda ani düşüş, bulanık görme gibi birçok yan etkisi ortaya çıkıyor. Tıbbi müdahale yapılamadığı takdirde ölümlere bile neden olabilen bu yan etkilerin bütününe “bal tutması” ya da “deli bal zehirlenmesi” deniyor.

Artık yazımızın sonuna geldik. Ve yukarıda yazdığım bir şeyden bahsetmenin vakti de geldi. Deli bal, baştan sonra zekice kurgulanmış, ilgi çekici ve bir o kadar da eğlenceli bir film olan Sherlock Holmes filminin kilit bir sahnesinde kullanıldı. Bu vesileyle deli balı doğru tüketmenizin yanı sıra bu filmi izlemenizi de tavsiye ederiz. Ayrıca filmdeki söz konusu sahneyi alt kısma ekliyorum. Dileyenler sahneyi oradan izleyebilirler. Aman dikkat! Filmi izlemediyseniz ve izlemeye niyetiniz varsa videonun spoiler içerdiği bilgisini de vereyim. Şimdiden iyi seyirler…

tkz

KaynakWikipedia, yemek.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir