DEKOMPRESYON HASTALIĞI (VURGUN)

Geçenlerde kimya dersinde duymuştum bu hastalığı. Haliyle ilgimi çekmedi değil. Bu sebepten dolayı da söz konusu hastalıkla ilgili biraz araştırma yaptım. Aşağıda konu ile alakalı yazıyı okuyabilirsiniz.

Dekompresyon veya vurgun hastalığı kısa sürede yüksek basınçlı bölgeden alçak basınçlı bir bölgeye geçilmesi sonucu vücutta gaz kabarcıklarının oluşmasına bağlı olarak görülen bir hastalıktır. Özellikle dalgıç, pilot gibi basınç değişimine maruz kalan kişilerde görülen dekompresyon hastalığı sözcük olarak “basınç azalması” anlamına gelmektedir.

Şimdi bu hastalığı dalgıçlar açısından ele alalım

Deniz seviyesinde olan hava basıncı 1 atmosferdir. Vücudumuzda bulunan solunum ve dolaşım sistemi 1 atmosfer olan basınca göre ayarlıdır. Suyun içinde derine doğru gittikçe basınç daha da artmaktadır. Her 10 metrede 1 atmosfer basıncı artmaktadır. Mesela 50 metre derine inen bir dalgıcın vücuduna suyun yapmış olduğu basınç miktarı yüzeye oranla 5 katına çıkmaktadır.

Derinlere inmede kritik eşik 30 metredir. 30 metreden daha derinlere dalacak olanlar mutlaka tüp kullanmalıdır. Derinlere daldığımızda ve süratle su yüzeyine çıkıldığında ani olarak değişen atmosfer basıncından dolayı  vurgun yenilmektedir. Aniden su yüzeyine geldiğimizde gazlar süratle genleşir. Özellikle azot gazı damarlarda genleşerek hayati vücut hasarlarına neden olur.

Dalış ile birlikte basınç artmaktadır. Vücut dokularında erimiş halde bulunan azot gazı basıncın azalması ile sıvı halden gaz haline geçer. Bundan dolayı doku  ya da kan damarları içinde kabarcıklar oluşur.Bu ise damarlarda tıkanmalara sebebiyet vermektedir. Tıkanma ile birlikte vurgun yiyen hastada kan akışı engellenmektedir. Acil müdahale yapılmadığı takdirde doku kaybına neden olabilir.

Vurgun yememek için nasıl davranmalıyız?

Dalgıçların vurgun yememesi için su yüzeyine daha yavaş ve kademeli olarak çıkması gerekmektedir. Hatta bazı derinliklere geldiğinde biraz beklemelidir. Kısaca anlatacak olursak dekompresyon hastalığına karşı alınacak en güzel önlem çıkış hızımıza dikkat etmek ve dip zamanı kurallarına uygun bir biçimde dalış yapmaktır.

Vurgun yiyen kişilere ne yapılmalıdır?

Vurgun yiyen bir dalıcı acilen en yakın basınç odasına götürülmelidir. Burada uzman doktor kontrolünde dalıcıya eşdeğer ortam basıncı verilerek ilaç tedavisiyle birlikte basınç yavaş yavaş azaltılarak tedavi edilmelidir.

Kaynak: medium.com, workhardbigdream.blogspot.com

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir