ÇEROFOBİ

Hiç çok mutlu olacağınızı bildiğiniz bir şeye adım atmakta çekindiniz mi? Peki mutlu olduğunuz bir anda durgunlaşıp kesin kötü bir şey olacak dediniz mi? Dediyseniz doğru yerdesiniz. Çünkü çok büyük bir kitleyi esir aldığı düşünülen bu sorunu şimdi hep birlikte inceleyeceğiz.


Çerofobi diye anılan bu hastalık bir çeşit mutluluktan korkma halidir. Nedenleri ise kişiden kişiye çeşitlilik gösterir. Birinci nedenimiz çocukluk travmalarıdır. Örnek vermek gerekirse, eğer çocukluğunuzda aileniz mutlu olacağınız şeylerden size yaptırım uygulamışsa -ki oldukça yaygın bir yöntemdir- yani sizi parka götürecekse ve bunu bir tehdit unsuru olarak kullanıp yemeğinizi yedirtip oyuncaklarınızı toplattırdıysa çerofobinin temellerini atmış olabilir. Kısacası sizi mutlu olacağınız şeylerden bezdirtmiş ve kesin arkasından bir şey gelir düşüncesi içerisinde uzak kalmanıza sebep olmuş olabilir. İkinci sebebimiz ise kişinin kendisine olan inanılmaz nefretidir. Kendini değersiz hisseden birey mutluluğu da hak etmediğini düşünerek ondan uzak durmaya çalışır. Mutlu olduğunda bu durumdan utanır ve çevresindekilere mutluluğunu göstermemeye özen gösterir. Üçüncü ve son sebebimiz ise deneyimlerdir. Eğer mutluluğunuz kötü bir şekilde sonuçlandıysa, hayalini kurduğunuz bir şeye aksilikler yüzünden ulaşamadıysanız kafanızda bunu kodlar ve sonraki davranışlarınızda baş göstermesine sebep olursunuz. Bu nedenlerden doğan çerofobi sanılanın aksine sürekli bir korku hali yaratmaz sadece mutlu olmanıza sebep olacak gelişmelerde ortaya çıkar. Bence zaten tehlikeli olan da budur. İçinizde size belli etmeden varlığını sürdürür, ta ki kendiniz için güzel kararlar verene kadar.


Size önerim birçok kişide olabilirmiş deyip geçmeyin. O “birçok” diye adlandırdığımız grubun içine siz de dahil olabilirsiniz. Mutlu olacağınız şeylerden kaçınıyorsanız bunlara bahaneler üreterek kendinizi kandırmayın ve böyle bir korkuya sahip olduğunuzu kabullenin. Evet, mutluluklar kötü de sonuçlanabilir ama kırılgan olmayı da öğrenin. Ne kadar kırılgan olmayı başarırsanız o kadar güçlenirsiniz.

Kaynak: Wikipedia, Kigem

Yazar: Vaveyla

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir