BUZ ADAM | WIM HOF TEKNİĞİ

Günlük hayatta kaç kere nefes alışımızı kontrol ediyoruz? Genellikle kontrolü otonom sinir sistemine bırakıp otomatik pilotta nefes alıyoruz. Fakat kontrolü elimize alıp, farkında olarak da nefesimizin ritmini kontrol edebiliriz. Peki nefesimizin ritmini kontrol altına almak bize ne gibi bir fayda sağlayacak? Size kısaca Buz adam lakabıyla tanılan ve Guinness Rekorlar Kitabında 26 rekora imza atmış adamdan bahsedeyim.

Wim Hof, eşinin ölümü ardından ağır depresyona girerek kendini soğuk nehirlere atmış ve saatlerce o şekilde kalmış. Kendisi bunu daha canlı hissetme adına yaptığını söylüyor. Fakat insanların ilgisini çeken bu gibi düşük derecelerde nasıl yaşayabildiği? Kendisi bunu özel geliştirdiği ve ardından bilimsel olarak kanıtlanan nefes tekniği ile açıklıyor.

Wim Hof Tekniği:

Wim Hof’un −20 °C soğuk havada Klimanjaro Dağı’na tırmanmasının ardındaki gizem bu 5 adım ile oluşuyor:

1. Rahat Oturuş 

En rahat olacağınız şekilde oturun. Oturma şekliniz akciğerlerinizi rahatlıkla havayla doldurabileceğiniz bir pozisyon olmalı.

2. 30 Güç Nefesi

30 defa hızlıca ağızdan veya burundan nefes alıp, bu nefesleri ağızdan hızlıca geri verin.Göbeğiniz nefes verirken içe doğru çekilmeli ve nefes alırken dışa doğru çıkmalı. Bu esnada denge kaybı, karıncalanma hissi ve enerjinin elektriksel dalgalanmaları hissedilebilir.

3. Nefesi Tutma 

30 güç nefesinden sonra derin bir nefesle akciğerlerinizi tekrar hava ile doldurup nefes vererek havanın tamamını boşaltın ve bu şekilde nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun.

4. 10 saniyelik nefes

Nefes tutmadan sonra tekrar derin bir nefes alın ve bu sefer havayı dışarı vermeden nefesinizi 10-15 saniye tutun.

Son adım olan rahatlamaya geçmeden önce ilk 4 adımı 4 defa tekrarlayın.

5. Rahatlama

4 seti de tamamladıktan sonra ister 5-10 dakikalık bir meditasyon ile ister sadece rahat bir şekilde vücudunuzu gevşeterek dinlenebilirsiniz.

Wim Hof’un Youtube kanalında bu teknik ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz. İnsanlar bu teknik ile tamamen buz gibi suda duş aldıklarını söyliyorlar. Peki sağlığa etkileri neler?

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Zihin sağlığını geliştiriyor.
  • Stresi azaltıyor.
  • Enerjiyi arttırıyor.
  • Uyku kalitesini arttırıyor.
  • Konsantrasyonu geliştiriyor.

Ben ikna oldum ama sanırım bu methodu denemek için yaza kadar bekliyeceğim :)))

Yazar: Kübra

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir