AMERİKAN BAĞIMSIZLIK SAVAŞININ KIVILCIMI / BOSTON TEA PARTY

Boston Çay Partisi, Amerika’daki kolonistlerin Büyük Britanya’dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya’yı protesto etmek için 16 Aralık 1773’te Boston Limanı’nda İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı Kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemidir. Bu eylem Amerikan Bağımsızlık Savaşını çıkartan kıvılcımlardan birisiydi.

İngiliz gemileri, Hindistan’dan Boston’a çay getiriyordu. Bunu fark eden halk, çaya getirilen zamdan dolayı limana akın edip eylemi başlattılar, Kızılderili kılığına girip gemideki bütün çayları denize döktüler ve denizin üstü çayla kaplanmış oldu. Yaklaşık 110 kişiden oluşan bu grubun en önde gelen ismi Samuel Adams’dı.

Tamamen ekonomik çıkardan doğan eylem bir anda İngiliz krallık otoritesine karşı bir isyana dönüştü. Hindistan’ın güneyini çay için kolonileştiren İngilizler, bu sefer Kuzey Amerika’yı aynı çay yüzünden kaybetmeleri tarihin bir tokadı.

Yaşanan olayın ardından yüksek vergilere halk ilk kez ses çıkarmıştı. Olay esnasında İngiliz askerleri ateş açmış, beş Boston insanı hayatını kaybetmiş ve böylelikle de Amerika devriminin temellerinin atılmasına kıvılcım olmuştur. 5 Eylül 1774 de yapılan Amerikan kongresinin ardından koloniler birkaç imtiyaz elde etmiştir. Yeni kurallara göre koloniler vergi konularını kendileri belirleyecek ve bölge kararlarını kendileri alabileceklerdi. Bu imtiyazlarla yetinmeyen koloniler çeşitli bölgelerde isyanlar başlatmıştı. İngilizler olayları bastırmak için birçok asker göndermiş fakat çoğu bölgede geri çekilmek zorunda kalmış.

2 ay içerisinde Amerika’da bağımsızlık düşüncesi yayılmaya başlamış, Fransa ve İngiltere yeniden savaş istemesinin ardından İngilizler bu sefer yenilgiye uğratılmıştı. 1782 yılına gelindiğinde limanlar İngilizlerden temizlenmiş ve 3 Eylül 1783 de resmi olarak Amerika, Paris Antlaşması ile bağımsızlığını elde etmiş bulunmaktaydı.

Yazar: Kübra

Kaynakça: Wikipedia

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir