60 BİN SAATLİK BELGESEL

“İzleyeceğiniz görüntü, 60.000 saatlik bir filmin 54 dakikalık kesitidir.”

Bu cümleyle başlıyor alanlarında en az çeyrek yüzyıl deneyime sahip olan Takumi ustalarının belgeseli. Bir araba markası olan Lexus’un bünyesinde çalışan 4 Takumi ustasının hikayesi anlatılıyor belgeselde. Bu yazımızda, belgeseli izlemeden önce Takumi ustaları hakkında sahip olmanız gerektiğini düşündüğümüz birkaç ön bilgiyi sizinle paylaşacağız. Hemen çayınızı, kahvenizi alın; yazımıza geçelim!

Lexus’un fabrikasındaki 7.700 işçiden yalnızca 19’u Takumi ustasıdır. Becerilerini ve tutkularını eşsiz bir şekilde bir araya getiren ve ayrıntılara inanılmaz özen gösteren Takumi ustaları 60 bin saatlik çalışma deneyimine sahiptirler (Bir işte uzman olmak için 10 bin saatlik çalışma deneyiminin yeterli olduğunu göz önüne alırsak bir Takumi ustası olmanın hiç de kolay bir şey olmadığını anlayabiliriz.). Uzun yıllar süren bu deneyim süreci sayesinde şaşırtıcı seviyede bilgiye ve yüksek öngörü kabiliyetine sahip olan Takumi ustaları, uzmanlıklarını sürekli geliştirirler.

Takumi ustalarının elleri onların en değerli aletleridir. Hatta o kadar değerlidir ki Takumi ustası olmadan önce, adaylara yapılan testler tamamıyla insan dokunuşunun gücü ile ilgilidir. Ayrıca kağıt katlama sanatı olan origami, bu testlerin ana odağıdır. Takumi olmak isteyen adaylardan kağıdı katlayarak basit bir kedi yapması istenir. Ancak bu kediyi tek elle (baskın olmayan eliyle) ve 90 saniyeden kısa bir süre içerisinde yapmaları beklenir.

Bu son derece iyi eğitilmiş ustalar hakkında çok daha derin bir bilgiye sahip olmak isterseniz belgeseli izlemenizi tavsiye ederiz.

Belgeseli izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

tkz

Kaynakça: Lexus

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir