40 MEYVE AĞACI

Bir ağaç kaç farklı çeşit meyve verebilir? “Bu da soru mu yahu! Tabiki de bir meyve…” dediğinizi duyar gibiyim. Sıkı durun Sam Van Aken’in 40 meyve veren ağacını gördükten sonra tüm bildikleriniz değişecek.

Sam Van Aken isimli bir sanat profesörünün en farklı eserim ismini verdiği bu ağacın ismi “Tree of 40 Fruit” yani “40 Meyve Ağacı”. Eser dediysek bunu bir heykel falan sanmayın sakın! Bu gerçek bir ağaç ve verdiği meyveler en az bizler kadar gerçek.

Farklı bir aşılama yöntemi kullanarak ortaya çıkarılan bu ağaç içerisinde şeftaliden elmaya, erikten nektarine kadar 40 farklı meyveyi barındırıyor.

40 Meyve Ağacı Nasıl Ortaya Çıktı? Hikaye 2008 yılında başlıyor. New York’da bulunan Zirai Araştırma İstasyonu’nun ödenek yetersizliği nedeniyle kapanmasıyla birlikte içerisinde bulunan bahçenin satılması söz konusu oluyor. Bahçenin içerisinde yer alan 150-200 yıllık ağaçların ve onların meyvelerinin kaderi ise oldukça karanlık bir gelecek ile karşılaşıyor. İşte bu noktada hikayeye Sam Van Aken dahil oluyor. Kendisi Syracuse Üniversitesi’nde sanat profesörlüğü koltuğunda otururken kendini bir anda bu projenin içerisinde bulan Aken, nesli tükenmekte olan bu meyvelere ve yok olma tehlikesiyle karşılaşan ağaçlarla bir anda en yakın arkadaş oluyor.

40 Meyve Bir Ağaçta Nasıl Bir Araya Gelebildi? Yonga aşılama yöntemini kullanan Aken, bu yöntemi uygularken tomurcukları ana ağacın farklı farklı dallarına aşıladı. Farklı meyve ağaçlarından toplanan ve ana ağaca aşılanan dalların ana ağaçla birleşmesi sağlandı. Aşılama yöntemiyle pek çok meyvenin bir araya geldiği bu ağacın en büyük faydası ise o toprakta yetişmesi mümkün olmayan bir meyvenin yetişmesini mümkün kılması.

Aken 2016 yılı sonuna kadar bu proje kapsamında 7 farklı eyalette 16 ağaç dikti.

Aken projesinde 250’den fazla meyve kullanıyor. Her ağacın farklı bir meyve yelpazesi bulunuyor. Proje, meyve pazarı nedeniyle her geçen gün azalan ve belli yönlerde gelişen meyve çeşitliliğine karşı yok olmaya yüz tutan meyveleri koruma altına alıyor.

Yazar: Maestro

Share

1 Response

  1. Duygu dedi ki:

    Her yazınızda şaşırmamak elde değil.İlk defa duydum ve çok şaşırdım.Emeginize sağlık 👏🏻👏🏻👏🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir