40 GÜN ŞEKERSİZ YAŞAM

Bugün size bir araştırmanın yanı sıra kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Yaklaşık iki sene önce stres kaynaklı vücudumun ayarları oynadı ve egzamadan tutun sindirim sistemi sorunlarına kadar birçok sıkıntı yaşadım. Gittiğim doktorlar sürekli aynı cümleleri kurdular “Beslenmene dikkat etmelisin, şekeri azaltmalısın.” Peki gerçekten şeker bu kadar zararlı mı vücudumuza? Aşama aşama şekersiz 40 günümü size anlatıp birkaç da araştırma ekleyeceğim.

1.Gün:

Şekere bağımlı olduğumu anladığım gün…

Şeker yememeliyim düşüncesinden ziyade artık gerçekten şekerin ne kadar zararlı olduğunu ve vücudumda ne gibi etkiler bıraktığını araştırmaya başladım. Karakter olarak bir şeye bağımlı olma düşüncesi beni güçsüz hissettiriyor ve kontrolümün dışında şeyler yaşadığımı düşünüyordum. Sigara, alkol veya gazlı içecekler (kola vs.) kullanmıyorum, beni bağımlı hale getiren her şeye uzak davranmaya çalışıyordum, kısacası kendi fikrimce özgür olmaya çalışıyordum. İlk gün sürekli elim abur cubur dolabına gitti ve ne yalan söyleyeyim saatlerce çikolata tüketme isteğimi çok zor bastırdım. Evde herkes akşam çayın yanına bir şeyler atıştırırken ben o manzarayı görmeme adına odamdan çıkmadım, başka şeylerle kafamı meşgul etmeye çalıştım. İlk hafta 3 gün boyunca baş ağrısı yaşadım ve kendimi çok yorgun hissettim. Ara ara gereksiz şeylere sinirleniyor, büyütmeyeceğim meseleleri kafama takıyordum.

10. Gün:

En gözle görünür fark enerjim oldu…

10. günün sonunda artık baş ağrılarım tamamen kesildi ve enerjim yerine geldi. Daha erken uyanabiliyor ve gün içerisinde eskiye kıyasla daha az yoruluyordum. Şeker isteğimi kuru meyvelerle ve bal ile tatlandırdığım tatlılarla bastırıyordum. Şekerin yanı sıra hiç un da tüketmedim. Ekmeklerin içerisindeki şeker oranlarını görünce unu da tamamen çıkardım beslenmemden. En sevdiğim etkisi sanırım spor yapmadan 1 kilo vermem oldu :))

21.Gün:

Acıkma duygum geri geldi…

Hepimizin bildiği gibi vücudumuzun yeni bir eyleme alışma süresi 21 gün sürer. Peki bu 21 gün içinde vücudum bu beslenme tarzına alıştı mı? Evet! Şekeri hala istiyor mu peki? Ne yalan söyleyeyim, evet 🙂 Sürekli rüyalarımda şeker yediğimi ve bundan pişmanlık duyduğumu görüyorum. Sanırım bağımlılığım bilinçaltımda devam etmekte. Pozitif şeylerden bahsedecek olursak; Gözaltı morluklarımda azalmalar oldu, bitmeyen bir enerjim var, 1 kilo daha verdim, gerçekten acıkmanın ne olduğunu öğrendim ve can sıkıntısından yemek yemelerim kesildi. En çok etkisini de ders çalışırken ve kitap okurken gördüm. Daha az dikkatim dağılıyor ve okuduğumu daha çabuk anlıyorum. Bununla ilgili Matthew Pase bir araştırma yapmış ve araştırması, fazla şekerli içecek tüketenlerin beyin hacminin daha küçük olduğunu ve hafızalarının daha zayıf işlediğini göstermiş. Araştırmayla ilgili BBC bir makale yazmış, yazımızın en sonunda linki bulabilirsiniz.

30.Gün

Aradan bir ay geçtikten sonra etrafımdaki insanların ne kadar çok şeker tükettiğini ve bilinçsizce yediğini fark ettim. Su tüketimim arttı. Ayrıca Dermatite bağlı olan kaşıntılarım geçti ve sindirim sorunlarım minimalize oldu.

40.Gün

Açık yüreklilikle söylüyorum ki bu günün gelmesini çok bekledim :)) İlk yaptığım şey en sevdiğim pastayı yemek oldu ama tuhaftır ki normalde yediğim miktarın çok çok altında yedim. Aslında ne kadar şekerli olduğunu ve bu kadarına ihtiyaç olmadığını anladım. Çikolatayı hala çok seviyorum ve son güne kadar rüyalarıma girdi. 40 günün sonunda toplamda 4 kilo verdim fakat dermatitimde kasılmalar haricinde bir değişiklik olmadı, cildimdeki sivilcelerde de bir iyileşme de olmadı. Gözaltı morluklarım gerçekten çok azaldı ve migrenime rağmen baş ağrılarını sık sık yaşamadım. Kendimi kesinlikle çok daha iyi hissediyorum. 40 günü başaracağımı düşünmezken irademin bu kadar güçlendiğine şaşırıyor ve mutluluk duyuyorum. Artık kendime de bir “dur” diyebiliyorum.

Vücudumda herhangi bir iltihap olmasına karşı bu süreyi 21 gün değil 40 gün yaptım. Asıl amacım ne kadar sağlık sorunlarımdan kurtulmak olsa da şu ana kadar göz ile görebileceğim pek bir fark olmadı. Bir mucize bekleyip hayal kırıklığına uğradıysanız kusuruma bakmayın, bu deney ne kadar amacına ulaşmamış gibi dursa da kesinlikle benim için güzel bir deneyim oldu ve hayatımın geri kalanında da sık sık detoks niyetiyle uygulayacağım.

Kendinize iyi bakın, sağlıklı kalın, hoşça kalın…

Kübra

BBC makalesi: https://www.bbc.com/future/article/20180918-is-sugar-really-bad-for-you

Başka bir araştırma: https://www.acibademhayat.com/sekerin-vucuda-verdigi-5-zarar

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir