1518 DANS VEBASI

Günümüzde her birimiz istemeyerek de olsa “salgın” kavramına aşinayız. Fakat farkındayız ki bizim de yer alacağımız salgın tarihçesinde tek değiliz ve tek de kalmayacağız. Bugün sizlerle bu tarihçede yerini almış ve hala sebebi açıklanamamış bir salgından bahsedeceğiz:

1518 Dans Vebası

1518 yılının bir günü Strazburg şehrinde her şey seyrinde ilerlerken Frau Troffea isimli bir kadın kendini sokağa atıp dans etmeye başlar. Çevresindekiler durumun getirdiği şaşkınlık içerisinde ne olduğunu anlamaya çalışırken kadının eşi ve çocukları onu durdurmaları için yardım isterler. Troffea’nın lanetlendiğini düşünen halk uzun uğraşlar sonucu duramayan kadını Aziz Vitus Katedrali’ne götürür. Fakat daha ne olduğunu çözememişken durum kontrolden çıkar. Günler geçtikçe dans edenlerin sayısı artar ve toplumu büyük bir korku kaplar. Çünkü dans edenlerin çoğu su kaybından ve yorgunluktan yaşamlarını kaybetmeye başlar. Ölümlerin de artmasıyla din adamları ve yerel yöneticiler bunun bir tür veba salgını olduğuna karar verir. Çözüm bulamayan yetkililer “Çivi çiviyi söker. ” mantığı ile meydana bir dans pisti kurdurtur, çeşitli müzisyenler getirtir. Bu şekilde aylar geçer ve ölen sayısı 400’ü bulur. Sonunda sokağa çıkmanın ve dans etmenin yasaklanması ile alınan tedbirler eşliğinde hastalık son bulur.

Hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte birçok teori ortaya atılır. Dans edenlerin ruhunu şeytana teslim ettiği, dönemin getirdiği zorlukların psikolojik sorunlar oluşturduğu, toksik bir küfün yanlışlıkla yenildiği bu teorilerin arasındadır. Olay maalesef ki hala gizemini koruyor.

Yazar: Vaveyla

Kaynak: Matematiksel, N’olmuş, Onedio, Vikipedi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir